Biegać każdy może

Bieganie, które cieszy się coraz większą popularnością zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn, należy do najprostszych, naturalnych form aktywności fizycznej. Regularne treningi w połączeniu z odpowiednio zbilansowaną, racjonalną dietę pozwala osiągnąć zaskakujące efekty. Bieganie nie tylko poprawia sylwetkę i wygląd mięśni, ale również skutecznie zapobiega powstawaniu licznym, groźnym chorobom.

Bieganie a zdrowie

Bieganie, wbrew powszechnej opinii, nie wymaga szczególnych umiejętności, doskonałej kondycji czy profesjonalnego i drogiego sprzętu. Na początek bowiem wystarczą wyłącznie wygodne buty sportowe oraz prosty strój sportowy, który z pewnością każdy posiada w swoim domu. Co więcej bieganie można uprawiać o każdej porze roku i dnia, a także w dowolnym miejscu. Prawidłowa technika oraz rozsądna liczba treningów dostosowana do indywidualnych możliwości biegacza sprawia, że dosyć szybko pojawią się pierwsze efekty w postaci lepszej kondycji, zwiększonej wydolności organizmu i odporności na wysiłek. Bieganie wspomaga pracę poszczególnych organów i układów: serca (zmniejsza ryzyko choroby wieńcowej i zawału), układu krążenia, mózgu, układu mięśniowego i kostnego. Opóźnia proces starzenia się organizmu, pozwalając zachować dłużej młodzieńczy wygląd i sprawność, a także chroni przed demencją starczą.

Bieganie a samopoczucie

Bieganie, podobnie jak każdy intensywny wysiłek fizyczny, zwiększa poziom serotoniny (tzw. hormonu szczęścia), która znacznie poprawia nastrój, koncentrację i ułatwia rozwiązywanie codziennych problemów. Stanowi doskonałą formę spędzania wolnego czasu przede wszystkim dla osób, zmagających się z niebezpieczną depresją, różnorodnymi lękami czy zaburzeniami snu. Rozsądny wysiłek fizyczny łagodzi napięcie, frustrację, gniew, a także jest idealnym sposobem na wszechobecny w życiu współczesnego człowieka stres. Systematyczna realizacja planów treningowych wzmacnia natomiast poczucie własnej wartości oraz pewności siebie.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.