wnętrze mieszkania co-living

Co-living – sposób na lepszy start w przyszłość

Myśl o rozpoczęciu dorosłego życia na własny rachunek dla wielu młodych jest bardzo ekscytujące, ale bywa też niepokojące. Wyprowadzka z rodzinnego domu daje więcej swobody, ale oznacza także więcej obowiązków oraz konieczność samodzielnego zadbania o swoje potrzeby. Dla tych, którzy wywodzą się z licznej rodziny dodatkowym wyzwaniem może być zamieszkanie w pojedynkę, zwłaszcza w obcym miejscem. To zrodziło pomysł na lepszy i bezpieczniejszy start w przyszłość, nazywany co-livingiem. Co za sobą kryje to tajemnicze, angielskie wyrażenie?

Co-living – żyjemy razem, jesteśmy wspólnotą

Zwrot „co-living” to skrót od angielskiego wyrażenia „community living”, czyli „ życie we wspólnocie”. Określa grupę osób, które decydują się zamieszkać w jednym miejscu i stanowić wspólnotę, czy to w spożywaniu posiłków, korzystaniu z podstawowego wyposażenia domu lub też płaceniu rachunków. Dla młodych osób stanowi to świetną możliwość na wejście w dorosłość bez uczucia osamotnienia czy całkowitej odrębności społecznej, która często dotyka osoby rozpoczynające studia czy pracę w nowym miejscu. Idea co-livingu jest elastyczna, dlatego osoby chcące z niej skorzystać, mogą same wybrać, w których dziedzinach życia zechcą być „we wspólnocie”, a w której zachowają własną niezależność.

Sprawdź sam!

Świetnym unaocznieniem co-livingu w życiu codziennym jest chociażby życie w akademiku. Prywatny akademik (link: basecampstudent.com/pl/lokalizacje/niemcy/potsdam/) na wysokim poziomie to małe miasteczko studenckie, które skupia młodych ludzi mających te same cele na obecnym etapie życia – kształcić się i zdobywać wiedzę. Zarówno lokalizacja, jak i wyposażenie takiego akademika sprzyja właśnie temu celowi. Chociaż każdy student ma w akademiku swój kąt, w miarę możliwości może dzielić z innymi mieszkańcami kuchnię, pokoje do nauki i rozrywki, siłownię czy pralnię. Jednocześnie zachowują prywatność dzięki oddzielnym pokojom i łazienkom.

pokój w mieszkaniu co-livingowym

Zalety co-livingu oczami młodego człowieka

Dla młodego człowieka, który dopiero stawia pierwsze kroki w dorosłym życiu bardzo ważne jest poczucie, że w razie czego, może na kimś polegać. Studenci zamieszkujący w prywatnym akademiku zyskują stabilność w postaci pewnego miejsca zamieszkania o wysokim standardzie, mogą nawiązać silne przyjaźnie na całe życie, a także znacząco obniżyć koszty życia przy zachowaniu jego godziwego poziomu. Prywatny akademik to optymalne rozwiązanie, które daje nam swobodę i niezależność, a jednocześnie zapewnia towarzystwo i poczucie przynależenia do społeczności. Możliwość wspólnego przygotowywania i spożywania posiłków, wspólnego uczenia się czy wspólnego spędzania czasu jest nieoceniona, gdy trafiamy do zupełnie obcego miejsca, z dala od bliskich. To bez wątpienia jeden z najlepszych sposobów na wejście w dorosłość na studiach bez przykrych doświadczeń, takich jak samotność, brak środków do życia czy zależność od obcych osób.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.