Formalności po zakupie samochodu używanego

Podpisanie umowy kupna-sprzedaży używanego samochodu z prywatnym właścicielem wiąże się z dopełnieniem kilku podstawowych i najważniejszych formalności, dzięki którym będzie można w pełni cieszyć się wymarzonym autem.

 Wizyta w Urzędzie Skarbowym

Nowy właściciel używanego samochodu ma przede wszystkim obowiązek, w ciągu czternastu dni od podpisania umowy, uiszczenia w Urzędzie Skarbowym podatku od wzbogacenia się, który wynosi 2% faktycznej ceny. Urzędnik sprawdza cenę auta na podstawie regularnie aktualizowanych tzw. widełek cenowych, określających orientacyjną wartość danego modelu. Podatek od czynności cywilnoprawnych nie obejmuje natomiast samochodów o wartości niższej niż 1000 złotych.

Wizyta w Wydziale komunikacji

Kolejnym krokiem nowego właściciela auta jest rejestracja pojazdu w Wydziale Komunikacji, której należy dokonać w ciągu trzydziestu dni od daty zakupu. W trakcie dokonywania formalności niezbędne będą takie dokumenty jak:

  • dowód osobisty;
  • umowa kupna-sprzedaży;
  • dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem;
  • karta pojazdu (o ile została wydana)
  • oraz „stare” tablice rejestracyjne.

Po wypełnieniu wniosku o rejestrację pojazdu właściciel otrzymuje tymczasowy dowód rejestracyjny i nowe tablice, zaś czas oczekiwania na tzw. ‘twardy” dowód rejestracyjny wynosi trzydzieści dni.

Ubezpieczenie OC

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) przechodzi na nowego właściciela wraz z zakupem auta, a umowa obowiązuje do końca okresu, na jaki została zawarta. Istnieje możliwość wypowiedzenia dotychczasowej polisy OC (pod warunkiem, że była ważna w momencie nabycia) w ciągu trzydziestu dni. W takiej sytuacji nowy właściciel ma obowiązek zawrzeć nową umowę, a starą wypowiedzieć pisemnie lub osobiście w najbliższym oddziale danej firmy ubezpieczeniowej. Należy pamiętać, że pojazd musi być wówczas zarejestrowany już na nowego właściciela.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.