18 kwietnia 2024
kofeina - co trzeba o niej wiedzieć?

Choć kofeina kojarzy się głównie z kawą, można ją znaleźć również w innych produktach, m.in. czekoladzie, liściach herbaty i owocach guarany. Naukowcy od wielu już lat badają wpływ kofeiny na ludzki organizm. Do tej pory udało się stwierdzić, że substancja ta pobudza metabolizm, poprawia samopoczucie, zwiększa koncentrację oraz zmniejsza ryzyko cukrzycy. Jak działa kofeina, a także ile kofeiny ma kawa – tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Co to kofeina?

Kofeina to alkaloid purynowy należący do grupy metyloamin. Co ciekawe substancja ta posiada biały kolor, a nie brązowy, jak mogłoby się przypuszczać patrząc na kawę czy czekoladę. Nie ma zapachu, za to charakteryzuje się gorzkawym smakiem. Co jeszcze warto wiedzieć? Na pewno to, że kofeina nie kumuluje się w organizmie człowieka i jest z niego wydalana razem z moczem. Warto w tym miejscu dodać, że wypijana w umiarkowanych ilościach niesie za sobą szereg pozytywów.

Kofeina – wpływ na organizm

Jak działa kofeina? Przede wszystkim pobudza ośrodkowy układ nerwowy i tym samym wpływa na wzrost koncentracji oraz refleksu. Poprzez stymulowanie wydzielania dopaminy oraz serotoniny znacząco poprawia nastrój i samopoczucie. Ponadto przyspiesza czynność serca, zwiększa siłę jego skurczu i podwyższa tempo przemiany materii. Zwęża naczynia mózgowe, dzięki czemu pomaga w łagodzeniu bólu migrenowego. Kofeina stymuluje także wydzielanie adrenaliny i dzięki temu sprawia, że zapominamy o zmęczeniu.

Jak działa kofeina – ciekawostki

Mało kto kojarzy kofeinę z lepszym oddychaniem. Tymczasem prawda jest taka, że substancja ta rozszerza mięśnie gładkie oskrzeli i tym sposobem sprawia, że lepiej nam się oddycha. Kofeina wpływa również na zmniejszenie napięcia mięśni gładkich naczyń krwionośnych. Ponadto pobudza wydzielanie soku żołądkowego. Co ciekawe, poprawia logiczne myślenie i pamięć. Niestety jest to efekt krótkotrwały i ginie wraz z wydalaniem kofeiny z organizmu.

Ile kofeiny ma kawa?

Kawa to najchętniej wybierany produkt zawierający kofeinę. Powiedzmy więc sobie, ile kofeiny ma kawa i jaka jest bezpieczna dzienna dawka kofeiny. Klasyczne espresso, którym zazwyczaj raczymy się zaraz po przebudzeniu lub w pracy zawiera około 40-60 mg kofeiny. Kubek kawy o pojemności 200 ml będzie miał już o wiele wyższe wartości, bo około 80-140 mg kofeiny. Cappuccino, latte, latte macchiato to kawy mleczne, zawierające pojedyncze espresso, tak więc zawartość w nich kofeiny wynosi tyle, co w klasycznym espresso. Mleko w żaden sposób nie wpływa na zawartość i właściwości kofeiny.

Kofeina znajduje się przede wszystkim w kawie. Sprawdź, ile kofeiny ma kawa

Uwaga! Stężenie kofeiny w arabice oscyluje maksymalnie do 1,5 procent, z kolei w robuście może wynosić nawet do 4 procent. Co ciekawe, im krótszy czas parzenia kawy, tym mniejsza zawartość w niej kofeiny. Oznacza to, że espresso przyrządzone w ekspresie automatycznym będzie miało mniejszą dawkę kofeiny niż kawa zalana wrzątkiem.

Bezpieczna dawka kofeiny

Bezpieczna ilość kofeiny to 6 mg na każdy kilogram ciała, tak więc każdy z nas może bez problemu obliczyć odpowiednią dla siebie dawkę. Ogólnie rzecz biorąc za bezpieczną dawkę kofeiny uznaje się 400-600 mg. W praktyce oznacza to, że każdego dnia możemy wypijać około 6 filiżanek espresso lub 3 kawy o pojemności 300 ml.

Nadmiar kofeiny – czym grozi?

Kawa i zawarta w niej kofeina mogą zdziałać wiele dobrego zarówno jeśli chodzi o nasze samopoczucie, jak i zdrowie. Trzeba jednak pamiętać, że nadmiar kofeiny może być zgubny i szkodliwy. Między innymi może prowadzić do nadmiernego pobudzenia psychoruchowego, tachykardii oraz zwiększonej diurezy. Jednorazowe przyjęcie zbyt dużej dawki kofeiny może wywołać wzmożone pragnienie, zaburzenia widzenia i problemy ze snem.

Dodaj komentarz