dachowiec

Makroskładniki w kociej diecie

Nadmiary i niedobory składników odżywczych w dicie człowieka mogą sporo namieszać w zdrowym funkcjonowaniu. U zwierząt jest podobnie a nawet gorzej zwłaszcza w sytuacji poważnych dietetycznych niedopatrzeń. Ten kto uważa, że kot może odżywiać się jak człowiek i jeść, to samo bardzo się myli. Zwierzęta mimo ewolucji jaką przeszły wciąż są zależne od trybu odżywiania „paleo” czyli dużych ilości tłuszczu oraz białka przy minimalnej ilości węglowodanów nie mówiąc całkowicie o cukrach.

Dobre białko i jego źródła

Istnieje około 22 aminokwasów (każde źródło podaje nieco inną ilość), z których składa się jedna cząsteczka proteiny. Każdy organizm żywy w tym zwierzęta i ludzie mogą syntetyzować jakąś ilość aminokwasów sami. W przypadku kota jest to 11 aminokwasów. Reszta musi być podawana z pożywieniem. Pełnowartościowe białka zawarte w jednym konkretnym składniku spożywczych znajdują się w mięsie. Co prawda można uzyskać pełen aminogram jedząc warzywa, nasiona i orzechy jednak koty nie nadają się do tego najlepiej. Mięso musi być ich głównym źródłem białka, koniec kropka. Nie próbujcie robić z niego weganina. Na opakowaniach dobrej jakości karm suchych i mokrych powinny znaleźć się informacje o aminokwasach egzogennych i endogennych. Zwykle jeden rodzaj karmy nie wystarczy. Dlatego mięso powinno stanowić ważny element żywienia czworonoga.

Tłuszcz jako energia i nie tylko

krótka sierść
źródło: https://pixabay.com/pl/

Bezsprzecznie najlepszym źródłem energii dla zwierząt są kalorie z tłuszczy. Człowiek na diecie tłuszczowej może czuć się równie dobrze, ale nie w każdym przypadku. Węglowodany złożone są genetycznie wpisane w DNA niektórych ludzi i diety zawierające po 40-50% tłuszczu kompletnie się u nich nie sprawdzą. Czym karmić kota by zapewnić mu tą energię do funkcjonowania i zdrowie? Mimo iż produkty pochodzenia roślinnego są dla człowieka idealnym źródłem tłuszczu dla zwierząt jest odwrotnie. Występujący w oleju lnianym kwas omega 3 nie sprawdzi się u kota tak dobrze jak olej z łososia. Tłuste mięsa zwierząt hodowlanych to kolejny „must have” diety zwierząt domowych. Nie dosyć, że mamy tam wszystkie aminokwasy to jeszcze dodajemy energii z tłuszczów. Witaminy, które rozpuszczają się w tym makroskładniku, czyli A D E K mają ogromną wartość dla zdrowia i sprawności kota. Nie zapomniałem o minerałach, które powinny znaleźć się w każdej dobrej karmie. To najłatwiejszy sposób ich podawania. Ostatecznie można zastosować suplementację wskazaną przez weterynarza.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.