Nowy aparat fotograficzny – inwestycja na długie lata

W epoce wszechobecnych, niewielkich i wielofunkcyjnych smartfonów, mogłoby się wydawać, że tradycyjne aparaty cyfrowe przejdą do historii. Tymczasem „cyfrówki” czy „lustrzanki, dające nieograniczone możliwości eksperymentowania z fotografią, wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością zarówno wśród profesjonalistów jak i amatorów.

Trudny wybór

Szeroka i bogata oferta poszczególnych producentów oraz sprzedawców sprawia, że obecnie wybór idealnego sprzętu stanowi, szczególnie dla laika, prawdziwe wyzwanie. Zdaniem większości osób zainteresowanych nowoczesny aparat fotograficzny powinien nie tylko wykonywać perfekcyjne zdjęcia, ale również musi być lekki, mały (tak aby zmieścił się w kieszeni), zdolny do pracy w każdych, nawet najtrudniejszych warunkach, a przy tym…elegancki. Idealnym rozwiązaniem dla amatora jest nieskomplikowany kompakt, wyposażony w szereg automatycznych funkcji, które poprawiają obraz i ułatwiają fotografowanie. Dla mniej wymagających osób, używających aparatu okazjonalnie i nie wymagających od niego zbyt wiele, wystarczy dobrej jakości…smartfon. Osoby, lubiące eksperymenty, powinny natomiast zainwestować w bardziej zaawansowany sprzęt, umożliwiający swobodę działania czy wykonywania niepowtarzalnych, oryginalnych fotografii.

Rozdzielczość – czy ma znaczenie?

Liczba megapikseli, wbrew opiniom współczesnych producentów, dla przeciętnego użytkownika aparatu fotograficznego, nie ma większego znaczenia.  Większa rozdzielczość matrycy, na której zapisywany jest obraz, oznacza, że będzie on bardziej ostry i wyraźniejszy. Większość aparatów znanych i renomowanych marek posiada matryce o rozdzielczości dziesięć milionów pikseli, co w zupełności wystarczy do wykonywania doskonałych zdjęć oraz „wywoływania” nawet w formacie 19×25.

Zoom – czyli blisko, coraz bliżej

Każdy aparat wyposażony jest w dwa rodzaje zoomu (zbliżenia): optyczne (aparat fotografuje tak jakby obiekt rzeczywiście znajdował się bliżej obiektywu) i cyfrowe (jedynie powiększa obiekt, ale na zdjęciu widać mniej szczegółów), które w dużej mierze mają wpływ na jakość fotografii. Przy zakupie sprzętu należy szczególną uwagę zwrócić przede wszystkim na zoom optyczny. W najbardziej popularnych modelach stosowany jest zazwyczaj zoom cztero- lub pięciokrotny, umożliwiający wykonanie fotografii przedmiotom położonych w odległości około dwudziestu metrów.

 

Zanim podejmiemy ostateczną decyzję dotyczącą zakupu sprzętu, trzeba przede wszystkim zastanowić się nad jego przeznaczeniem.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.