Jak pokonać upał w samochodzie?

Długa podróż samochodem w upalny dzień, kiedy słupek na termometrze wskazuje powyżej 30 stopni Celsjusza może okazać się prawdziwym koszmarem, zwłaszcza w towarzystwie małych dzieci, które fatalnie znoszą wysokie temperatury. Warto zaopatrzyć się w kilka przydatnych gadżetów oraz przestrzegać kilku podstawowych, prostych zasad, aby zapewnić sobie komfort jazdy w słoneczny dzień.

Niebezpieczny upał

Podróż mocno grzanym samochodem przede wszystkim znacznie obniża koncentrację i samopoczucie kierowcy, zwiększając jednocześnie ryzyko wypadku,  także ma negatywny wpływ na zdrowie pasażerów. Wysokie temperatury, panujące na zewnątrz powodują mniej lub bardziej poważne awarie i usterki poszczególnych układów i podzespołów w aucie takie jak: przegrzanie silnika, problemy z akumulatorem, kruszenie i pękanie gumowych elementów wyposażenia (uszczelki) czy płowienie tapicerki.

Umiejętne korzystanie z klimatyzacji

Większość samochodów jako podstawowe wyposażenie posiada klimatyzację, która odpowiednio stosowana przynosi prawdziwą ulgę w czasie największych upałów. Należy jednak pamiętać, aby temperatura wewnątrz auta nie była niższa od temperatury na zewnątrz niż sześć stopni, dzięki czemu unikniemy po wyjściu z pojazdu szoku termicznego, przeziębienia lub poważnych problemów z układem krążenia. Nawiewu nie można również kierować bezpośrednio na twarz i ciało.

Samochodowe gadżety na upał

Komfort jazdy samochodem w upalny dzień zwiększają przede wszystkim folie przyciemniające, które kosztują zaledwie kilkanaście złotych. Zgodnie z powszechnie obowiązującymi przepisami można je naklejać na szyby boczne pasażerskie oraz tylną. Warto również skorzystać z dodatkowego nawiewu w postaci wentylatora zasilanego z gniazda zapalniczki lub bateriami, ewentualnie specjalnego klimatyzatora. W ostatnim czasie dużą popularnością wśród kierowców cieszą się maty chłodzące, szczególnie polecane właścicielom skórzanej tapicerki.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.