Jak przygotować się na przyjęcie szczeniaka?

Pojawienie się w domu małego, nieporadnego szczeniaka, wymagającego bezustannej uwagi oraz troski, stanowi bardzo ważne wydarzenie. Pierwsze dni natomiast oznaczają zdecydowanie najtrudniejszy etap, kiedy zarówno poszczególni mieszkańcy domu jak i nieufny jeszcze pies poznają się nawzajem, próbując jednocześnie nawiązać kontakt i specyficzną więź.

Bezpieczny dom dla szczeniaka

Każdy właściciel psa, który chce zapewnić swojemu pupilowi komfort i wygodę, powinien stosunkowo wcześniej rozpocząć odpowiednie przygotowania. Kilka tygodni przed przybyciem zwierzaka w domu należy przede wszystkim zadbać o właściwą organizację “azylu” dla szczeniaka. Legowisko powinno znajdować się w spokojnym, cichym miejscu z dala od bezpośredniego źródła ciepła i przeciągów, zapewniającym poczucie bezpieczeństwa oraz spokojny sen. Należy zadbać również o podstawowe akcesoria niezbędne do codziennej opieki i pielęgnacji psa takie jak chociażby miski, legowisko, obroża, smycz, identyfikator, karma dostosowana do rasy, wieku i indywidualnych potrzeb szczeniaka, a także kilka gryzaków i zabawek ułatwiających aklimatyzację w nowym, nieznanym jeszcze miejscu. Warto również usunąć z domu lub mieszkania meble i inne, potencjalnie niebezpieczne dla małego, energicznego i ciekawego świata psa elementy (np. gniazdka, przewody, ostre kanty, rośliny, środki czystości, substancje chemiczne, itp).

Podstawowe zabiegi pielęgnacyjne dla szczeniaka

W pierwszych dniach pobytu szczeniaka w nowym domu konieczna jest wizyta u doświadczonego weterynarza. Bardzo ważnym elementem opieki nad psem jest przede wszystkim regularna, właściwa pielęgnacja, obejmująca między innymi szczotkowanie sierści przy użyciu specjalnej szczotki oraz kąpiel szczeniaka z zastosowaniem specjalnego szamponu. Zabiegi pielęgnacyjne, wykonywane z wyczuciem, cierpliwością i spokojem zapewnią zwierzakowi nie tylko doskonałe samopoczucie, ale również zdrowie. Psa należy kąpać, gdy jest brudny lub brzydko pachnie.

 

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.