facet

Regularne badania mogą uratować życie

Rzadkie zjawisko nagłej śmierci u młodych ludzi obserwowane jest najczęściej w grupie sportowców amatorów i zawodowców. Dla osób po 60 roku życia nagła śmierć jest najczęściej konsekwencją przypadłości od lat niebezpiecznie dającej o sobie znać lub ogólnemu złemu stanowi zdrowia. Wbrew pozorom największym grzechem ludzi umierających nagle, jest dobry stan zdrowia, który nie zmuszał ich do cyklicznych badań i wizyt u lekarza. Rozwińmy ten ciekawy temat, ponieważ rośnie liczba takich przypadków, a świadomość radzenia sobie z nimi jest zerowa.

Dbamy o regularne badanie się

badania
źródło: https://pixabay.com/

Opieka lekarska w Polsce nie gwarantuje wam regularnych zleceń na badania i interpretacji wyników. Musicie zadbać o nie sami, na przykład ustalając sobie w kalendarzu dwie daty. Za pakiet badań krwi, moczu, serca i wątroby z nerkami zapłacicie w pierwszym lepszym Luxmedzie do 120 złotych. Wykonanie tych wszystkich badań przebiega szybko i nie trwa dłużej niż kilkanaście minut. Najlepszą porą do badania się jest jesień i wiosna. Wtedy też obserwujemy największe zmiany w zapotrzebowaniu na witaminy, minerały i makroskładniki. Wyniki badań pomagają w ustaleniu diety oraz suplementacji na zbliżającą się porę roku. Tym samym wpływamy na swoje zdrowie zapobiegając, a nie lecząc nowo powstałe choroby.

Pamiętaj o testach kardiologicznych

badania ciśnienia
źródło: https://pixabay.com/

Zdrowa krew może kryć za sobą kłopoty z sercem, które wykryje tylko badanie kardiologiczne. Najczęstszym przypadkiem nagłej śmierci u ludzi po 18 roku życia jest wada serca. Obciążenie go aktywnością wytrzymałościową może spowodować jego zatrzymanie. Rzadziej zdarza się to podczas ćwiczeń siłowych o umiarkowanej intensywności. Osoby z niewytrenowanym pod daną aktywność sercem dowiadują się o problemach z tym narządem w najgorszym momencie. Przypadki, w których młodzi piłkarze dostają zawału na boisku, mogą być także związane z używkami wpływającymi na ciśnienie krwi. Dlatego każdy atleta od amatora po zawodowca, powinien badać się nawet co 3 miesiące.

Profilaktyka utrzymania prawidłowej masy ciała

O nagłej śmierci decydują także zmiany w obciążeniu organów wewnętrznych przez własną maskę ciała. Dotyczy to przede wszystkim osób, które doprowadziły do zwiększenia masy mięśniowej i tłuszczowej, przekraczając bezpieczne 15% do roku. Oznacza to, że stukilogramowy mężczyzna może przytyć w ciągu roku około 15 kilogramów, pod warunkiem, że masa początkowa była na naturalnym poziomie, który był dla niego łatwy do utrzymania. Problem leży w ilości pokarmu i środków farmakologicznych, które niektórzy sportowcy przyjmują, by utrzymać daną masę ciała. Im dalej zabrniemy w przekraczaniu limitów naturalnego utrzymania wagi, tym większe ryzyko zawału, a także nowotworu.

Kiedy nasza masa ciała jest prawidłowa? Jest to waga, którą osiągnęliśmy w wieku 16-21 lat odżywiając się 3-4 posiłkami dziennie przy zachowaniu rozsądnej ilości aktywności fizycznej. Biorąc pod uwagę somatotyp, będzie to masa ciała zależna od gęstości kości, długości kończyn i ilości tkanki tłuszczowej oraz masy mięśniowej. Znane lekarzom wartości BMI są bliskie prawdzie, jeśli bierzemy pod uwagę poszukiwania zdrowej i łatwiej w utrzymaniu masy ciała. Wyjątkiem nie są nawet kulturyści i ciężarowcy, którzy pod wpływem treningu siłowego nabrali nawet 50% masy mięśniowej. Do utrzymania tkanki mięśniowej potrzebne jest zwiększenie ilości protein, a co za tym idzie ogólnej kaloryczności diety. Ta może wpłynąć na organizm negatywnie z biegiem czasu. Jednak nie pozwiązywałbym jej z przypadkami nagłej śmierci u sportowców siłowych. Ta bierze się przede wszystkim z niewłaściwej profilaktyki zdrowia na cyklu sterydowym lub przeciążeniu organizmu aktywnością przekraczającą aerobową.

Pin It

Warto zobaczyć

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.