Skuteczne sposoby na stres

Stres, określany jako reakcja mająca na celu przystosowanie się danej osoby do wymogów sytuacji w jakiej się znalazła, został uznany za kolejną chorobę cywilizacyjną dwudziestego pierwszego wieku.

Przyczyny wszechobecnego stresu

Główną przyczyną destrukcyjnego stresu jest między innymi: nadmiar codziennych obowiązków zarówno domowych jak i zawodowych, bezustanny pospiech, presja ze strony wymagającego przełożonego, obawa przed utratą pracy oraz lęk o zdrowie najbliższych. Długotrwałe napięcie nerwowe nie tylko negatywnie wpływa na życie rodzinne i towarzyskie, ale prowadzi również do poważnych problemów ze snem (kłopoty z zasypianiem, częste budzenie się w nocy), trudności z koncentracją, pamięcią lub odtwarzaniem usłyszanych niedawno informacji, znużenia, chronicznego zmęczenia, huśtawki nastrojów. Bardzo często pojawiają się: ból głowy, brzucha, pleców i karku, infekcje różnego pochodzenia, gniew, niezrozumiała złość czy uczucie niepokoju. W skrajnych przypadkach stres może być przyczyną nerwicy, depresji, a nawet myśli samobójczych, dlatego nie można go lekceważyć.                            

Walka ze stresem

Radzenie sobie ze stresem wymaga silnej psychiki oraz wiąże się z długotrwała praca nad własnymi emocjami i uczuciami. W walce ze stresem skuteczna może okazać się przede wszystkim odpowiednio zbilansowana, racjonalna dieta bogata przede wszystkim w witaminy ukryte w owocach i warzywach, a także intensywny ruch na świeżym powietrzu, kontakt z przyjaciółmi. W trakcie aktywności fizycznej wydzielają się tzw. hormony szczęścia (chociażby adrenalina), zwiększa krzepliwość i przepływ krwi, podnosi się jej ciśnienie, przyspiesza akcja serca i oddychanie, co pozytywnie wpływa na samopoczucie ogólne. Równowagę psychiczną mogą przywrócić między innymi: długi spacer, kontakt z przyrodą, rozwijanie własnych pasji oraz zainteresowań, profesjonalny masaż, medytacja. Warto również uzupełnić niedobory magnezu, który pozytywnie wpływa na prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego układu nerwowego.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.