mężczyzna

Zgaga często mylona z refluksem

W momencie gdy odczuwamy pieczenie w przełyku i czujemy, że treść pokarmowa cofa nam się niemalże do ust mamy do czynienia z jakimś problemem gastrycznym. Nie można wywnioskować z samej obserwacji, czy jest to zgaga czy refluks. Jednak istnienie kilka szczególnych objawów obu chorób oraz czynników je definiujących. Sprawdź czy dotyczą właśnie ciebie.

Wiek i masa ciała

pomiary
źródło: http://foter.com

Gdyby zdefiniować dwa najważniejsze czynniki ryzyka dla każdej choroby nabytej, to wiek oraz masa ciała zawsze byłyby na samym szczycie. Zacznijmy od wieku. Refluks oraz zgaga pojawiają się w szczególności po 40-50 roku życia. Wtedy organizm nie ma już takiej tolerancji na spożywane pokarmy i przez wiele lat niezdrowego stylu życia zaczyna objawiać coraz więcej chorób nabytych. Masa ciała człowieka również jest niezwykle istotnym czynnikiem, który należy parować ze wzrostem oraz ilością masy mięśniowej i tkanki tłuszczowej. Im więcej tkanki tłuszczowej i masy ciała, tym gorzej dla układu pokarmowego. Osoby otyłe stosują leki na zgagę wielokrotnie częściej niż te o prawidłowej masie ciała. Podsumowując pierwszą część – nadwaga i zaawansowany wiek dają większe prawdopodobieństwo powstania refluksu niż zgagi.

Żywienie i aktywność fizyczna

zgaga
źródło: https://pixabay.com/pl/

Czynniki będące na drugim miejscu, ale tylko pod względem statystycznym. Moim zdaniem powinny być zawsze brane pod uwagę jako pierwsze, ponieważ o one sprawiają, że ludzie młodzi łykają tabletki na zgagę i szukają pomocy gastrologa. Ludzie nie wiedzą, co należy stosować na zgagę i nie mają pojęcia, że tabletki nie są lekarstwem a tylko pierwszą pomocą, którą warto stosować w nagłych przypadkach. Brak aktywności fizycznej, kanapowy styl życia i zjadanie przetworzonej żywności powoduje wszystkie problemy gastryczne. Do tego możemy dopisać bardzo duże objętościowo posiłki zjadane w kilka minut. Na pewno słyszeliście, że jedzeniem należy się delektować i dokładnie przeżuwać pokarm? Takie postępowanie połączone z niepiciem wody podczas jedzenia i korzystaniu ze świeżego powietrza po posiłku (spacery) pomogą wyeliminować chorobę w każdym wieku. Suplementy i leki na zgagę stosuje się jako wspomaganie powyższych porad.

Pin It

Warto zobaczyć

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.