Faktoring to zyskujący w ostatnim czasie popularność rodzaj finansowania przedsiębiorców poprzez uzyskiwanie przez nich gotówki za faktury z odroczonym terminem płatności. W zależności od wybranego rodzaju faktoringu, rozliczenie przedsiębiorcy z firmą faktoringową ma miejsce na określonych w umowie zasadach. Czy faktoring jest dostępny także dla małych i średnich firm?
Na czym polega faktoring?
Faktoring to rodzaj umowy zawieranej pomiędzy faktorem, czyli instytucją, która udziela Twojej firmie finansowanie faktur z odroczonym terminem płatności, a faktorantem czyli Twoim przedsiębiorstwem. Faktoring i jego rodzaje możemy podzielić ze względu na pewne właściwości i zakres działania, natomiast najważniejsze jest wyróżnienie trzech podstawowych rodzajów faktoringu:
- Pełny faktoring, który polega na tym, że faktor udziela finansowania na nieopłacone przez Twoich klientów faktury, a także zajmuje się ewentualną windykacją wobec Twoich klientów. Jest to najpopularniejsze forma faktoringu, dzięki której możesz nie martwić się w ogóle czy faktura jest zapłacona czy nie – możesz tę sprawę zupełnie wyprzeć z głowy, ponieważ martwi się o to faktor.
- Niepełny faktoring. Polega on tym, że umawiasz się na piśmie z instytucją faktoringową, że udzieli Ci ona finansowania faktur, ale w przypadku gdy klienci nie opłacą tych faktur, musisz w oznaczonym w umowie z faktorem terminie oddać równowartość spieniężonych faktur. Ma to swoje zastosowanie w mniejszych firmach, zatrudniających do 50 pracowników, gdyż te często znają swoich klientów i niejednokrotnie traktują ich dość familiarnie. Dzięki temu klienci małych przedsiębiorców płacą na czas, a zatem w takiej sytuacji faktoring niepełny ma rację bytu.
- Mieszany faktoring. Ten rodzaj faktoringu przypadnie do gustu średnim przedsiębiorcom czyli firmom zatrudniającym do 250 pracowników lub osiągającym przychody netto w wysokości mniejszej niż 43 miliony euro. Faktoring mieszany polega niejako na podziale kwoty nie opłacanych faktur pomiędzy faktorem a faktorantem. W jaki sposób? W umowie z instytucją faktoringową przedsiębiorca umawia się, że faktor opłaci faktury do pewnej kwoty, natomiast powyżej tej umówionej z faktorem kwoty, faktoranta obliguje umowa do pokrycia nadwyżki kosztów.
Czy faktoring jest opłacalny?
Faktoring pozwala przedsiębiorcy korzystającemu z tego rodzaju finansowania na dalsze inwestycje, a także bieżące funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Ile jednak trzeba zapłacić firmie faktoringowej? To zależy przede wszystkim od limitu finansowania faktur, który wybierzesz. Możesz wybrać od 50000 zł do 1 miliona złotych, ale pewne ustalenia możesz prowadzić indywidualnie.
W zamian za udzielenie limitu finansowego musisz opłacać koszt faktoringu określany w kwocie netto, wynoszący zależną od wysokości udzielanego finansowania kwotę. Możesz również wybrać sposób płatności za faktoring abonamentowy lub stawkowy. Na czym one polegają i czym się różnią?
W rodzaju płatności za faktoring w postaci abonamentu przedsiębiorca płaci stały abonament oznaczony w umowie, niezależnie od tego, w jakiej kwocie w danym miesiącu wykorzystał limit finansowania faktur. Natomiast przy wyborze płatności stawkowej za usługi faktoringu, przedsiębiorca płaci oznaczony w umowie z faktorem procent od wykorzystanego w danym miesiącu limitu finansowania faktur.
Faktoring to rosnąca siła napędowa Twojego przedsiębiorstwa! Nie dość, że robi się coraz popularniejszy, to jeszcze jest niezwykle pomocny i przydatny w zakresie bieżącej działalności Twojej firmy, ale także wobec nadarzających się okazji do dobrych inwestycji. Zainteresowany?