Dieta bez soli może kojarzyć się z ograniczeniami, które pozbawiają potrawy podstawowego smaku. To coś, co wielu może się nie spodobać. Czasem jednak nie ma wyboru i należy schować dumę do kieszeni, jeżeli chce się być zdrowym. A wiadomo, że zdrowie jest najważniejsze. O co więc chodzi z tą całą dietą bez soli i dlatego warto ją zastosować?
Dieta bez soli
Od dawna mówi się o tym, że zbilansowana dieta jest ważna dla naszego zdrowia. I to prawda, choć nie każdy chce to przed sobą przyznać. Głównie dlatego, że zdrowa dieta może oznaczać pozbycia się z jadłospisu tego, co lubimy jeść. Niestety, ale często zdarza się tak, że to co nam najbardziej smakuje, jest dla nas niezdrowe. Jednak wcale nie musi to oznaczać tego, że od razu trzeba ze wszystkiego rezygnować. Czasem wystarczy zmienić jedną czy dwie rzeczy w diecie, by odczuć sporą różnicę. Dlaczego w ogóle warto to zrobić?
Jak sól wpływa na organizm
Zbyt duża ilość soli w organizmie może prowadzić do poważnych problemów. Wśród nich znajdują się zbyt duże obciążenie nerek oraz wątroby, ryzyko podniesienia ciśnienia krwi, a co za tym idzie zawał lub udar. Dodajmy do tego jeszcze zwiększona ilość wody, która wydalana jest razem z moczem. Sól, która dostarcza do organizmu sodu, może być szkodliwa. Podobnie, jak niedobór sodu, co może prowadzić do zbyt dużej potliwości, niewydolności wątroby i serca oraz zaburzeń czynności nerek. Dlatego też dieta powinna być dobrze zrównoważona, a zważywszy na to, że obecnie sól dodawana jest do niemal wszystkich produktów, warto ja ograniczyć. Oczywiście sód w diecie jest potrzebny, ponieważ nasz organizm go potrzebuje do normalnego funkcjonowania. Trzeba jednak zachować umiar.
Dieta bez soli, czyli też dieta bezsolna, nie musi wcale oznaczać, że trzeba rezygnować ze wszystkiego, co nam smakuje. Kluczem może być tutaj wybieranie potraw i składników, które są po prostu dobre jakościowo. Oznacza to rezygnację ze wszelkiego rodzaju gotowych potraw, które wkłada się do mikrofalówki. Warto więc wyeliminować je z diety całkowicie, choć oczywiście znacznie ułatwiają codzienne życie. Jednak o wiele lepszym pomysłem jest znalezienie kilku przepisów, które ograniczają ilość soli, a jednocześnie dalej mogą nam smakować.
Dieta bez soli i nie tylko – jak gotować zdrowiej?
Potrawy bez soli mogą jednak nie rozwiązywać problemu w zupełności. Owszem, można wybierać dobre jakościowo produkty, bez polepszaczy oraz nadmiaru sodu, ale tutaj ważne jest także to, jak przygotowuje się dania. Czego unikać? Przede wszystkim smażenia w głębokim tłuszczu. Jeżeli jednak już musimy coś usmażyć, niech tego tłuszczu będzie jak najmniej. Dobrze też zaprzyjaźnić się z parą, czyli gotować potrawy na parze. W ten sposób zachowuje się ich składniki odżywcze i witaminy, a jednocześnie ogranicza ilość tłuszczów w organizmie, ale także i sodu. Warto także na trochę odstawić solniczkę i sprawdzić, jak będą smakowały nam dania bez soli. Po kilkunastu dniach nie tylko poczujemy różnicę, ale także i poczujemy się lepiej. Wielu dietetyków tak radzi i można im zaufać. W dbaniu o zdrowie, nie ma nic złego czy „mało męskiego”. To potrzeba, a skoro wszędzie dodawana jest sól do posiłków, warto ją samemu ograniczyć. Zanim będzie za późno.