Narządy wewnętrzne objęte specjalnym nadzorem nie zamykają się w medycznej trójcy, w której skład wchodzi serce, wątroba oraz nerki. Sugerowałbym przesunąć na pierwsze miejsce najbardziej złożony i niedoceniany narząd ludzkiego ciała, jakim są jelita. Większość ludzi nie rozumiem, dlaczego jelita są tak ważne. Teraz wiemy, że flora bakteryjna tego narządu może odpowiadać za prawidłową pracę układu odpornościowego. Co jeszcze świadczy o tym, że jelita są ważniejsze od innych narządów?
Praca fabryki przemysłowej
Serce pompuje krew nieprzerwanie przez całe nasze życie. Żołądek rozkłada jedzenie przy pomocy kwasów i enzymów trawiennych każdego dnia. Jelita pracują równie intensywnie. Można powiedzieć, że mają z nami coraz cięższy żywot. Dawniej jadło się 2-3 posiłki w ciągu dnia. Współczesna dietetyka zaczęła promować standard 4-5, a nawet sześciu posiłków w ciągu doby. Post, czyli wstrzymanie się od spożywania jedzenia, również jest zwyczajem zapomnianym. Nawet jelita potrzebują odpoczynku. Można powiedzieć, że w krajach wysokorozwiniętych jelita oraz wątroba są szczególnie eksploatowane. Jedynym odpoczynkiem dla jelit jest zredukowanie czasu potrzebnego na trawienie. Czyli zmniejszenie ilości posiłków w ciągu dnia i wydłużenie postu.
Więcej błonnika
Nie namawiam do kupowania ekologicznych i organicznych warzyw i owoców. Niemniej należy pamiętać o spożywaniu błonnika, który występuje w roślinach oraz otrębach zbożowych. Pomocne są także suszone owoce: śliwka, czarne jagody, morwa biała i morele. Rak jelita grubego, który często łączy się z zaparciami, wywołany jest dietą o niskiej wartości biologicznej, w której błonnik jest składnikiem deficytowym. Podobnie ma się to z wodą, której pijemy za mało. Skutecznym sposobem na wyeliminowanie zaparć jest zarówno jedzenie warzyw lub owoców o wysokiej zawartości błonnika do każdego posiłku w rotacji, jak i zwiększenie udziału czystej wody niegazowanej w procesie trawienia.
Kosztowne zaniedbanie diety
Rak jelita grubego to powszechna przypadłość, na którą pracuje się latami. Podobnie jest z chorobami zapalnymi jelit. W ich konsekwencji dochodzi do zablokowania tej drogi usuwania fekaliów. Ratunkiem dla chorego są worki stomijne używane jako zbiornik na odchody, który umiejscowiony jest w okolicy brzucha. Operacja stomii polega na stworzeniu nowego ujścia dla chorego jelita. To najpoważniejsza przyczyna zaniedbania jelit i właściwego żywienia. Antybiotyki spożywane zbyt często bez właściwej probiotykoterapii osłabiają naturalną florę bakteryjną i mogą prowadzić do częstszego zapadania na choroby bakteryjne, wirusowe oraz być jednym z kluczowych skutków powstania nowotworu.