Ludzki mózg, stanowiący wyjątkowe i niezwykłe centrum dowodzenia i sterowania wszelkimi procesami zachodzącymi w organizmie, pozwala odbierać, przetwarzać oraz generować różnorodne bodźce, zarówno zewnętrzne jak i wewnętrzne. Stanowi jednocześnie źródło myśli człowieka, pragnień, marzeń, wyobraźni, a także tożsamości. Niestety wraz z nieuchronnym upływem czasu znacznie zmniejsza się bystrość umysłu i ogólna wydajność mózgu, dlatego warto dbać o jego specyficzne potrzeby przez całe życie.
Dieta dla mózgu
Zdaniem naukowców sprawność intelektualna każdego człowieka zależy przede wszystkim od odpowiedniej dawki witamin i składników mineralnych oraz aktywności fizycznej i świeżego powietrza. Poszczególne pokarmy dostarczane regularnie organizmowi ludzkiemu skutecznie uruchamiają mechanizmy, które mają wpływ na funkcje mózgu, jak również stymulują produkcję enzymów, hormonów i chemicznych substancji, tzw. neuroprzekaźników. Brak substancji odżywczych sprawia, że organizm zaczyna spalać własną tkankę tłuszczową, mięśniową, a pozostałe organy muszą przejść na “przymusową dietę”. Co więcej neurony w takiej sytuacji słabo przewodzą impulsy nerwowe, co w efekcie spowalnia wydzielanie neuroprzekaźników, powodując spadek koncentracji. W menu powinny znaleźć się między innymi produkty bogate w węglowodany złożone (pieczywo razowe, kasza, soczewica), witaminy z grupy B, żelazo, cynk, magnez, potas, fosfor, nienasycone kwasy tłuszczowe omega – 3 i omega – 6 oraz wiele innych.
Stymulacja mózgu
Sprawność niektórych obszarów mózgu poprawiają nie tylko zbilansowana dieta czy aktywność fizyczna na świeżym powietrzu, ale również…ćwiczenia umysłowe i odpowiednia dawka snu. Czytanie czasopism i książek, rozwiązywanie krzyżówek i różnorodnych łamigłówek, intensywna nauka, ćwiczenia manualne (rysowanie obiema rękami) czy nauka języków obcych znacznie poprawiają funkcjonowanie mózgu. Ciekawe rozwiązanie natomiast stanowi połączenie treningu fizycznego z…ćwiczeniami umysłowymi (np. ćwiczenia na równowagę i refleks).