Elewacja to po prostu zewnętrzna powierzchnia ściany domu – czyli, mówiąc inaczej, najważniejsza jego wizytówka. Dlatego tak istotne jest utrzymywanie jej w należytym stanie. Co jakiś czas elewacja każdego budynku wymaga odnowienia. Można też w szybki sposób całkowicie zmienić jej styl. Przygotowaliśmy poradnik, gdzie szukać inspiracji na odnowienie elewacji domu i w jaki sposób przygotować się do prac.
Style elewacji budynków mogą różnić się zarówno pod względem wykorzystanego materiału, jak i sposobu wykonania. W poszukiwaniu pomysłów dobrze kierować się wszelkiego rodzaju katalogami i galeriami, których pełno w internecie. Po znalezieniu odpowiednich inspiracji będziemy potrzebowali konkretnych materiałów. W niniejszym poradniku doradzamy, jaki styl i rodzaj elewacji wybrać oraz co z materiałów może okazać się przydatne.
Czyszczenie okresowe elewacji
Na początek wspomnijmy o konieczności okresowego czyszczenia elewacji. Warunki atmosferyczne i czas działają szkodliwie na wygląd i zewnętrznych ścian naszych domów. Elewacje narażone są na wilgotność, a przez to także na rozwój różnego rodzaju mikroorganizmów, grzybów i glonów. Również zanieczyszczenie powietrza (przede wszystkim po sezonie grzewczym) sprawia, że elewacja traci swój pierwotny wygląd i urok.
Czyszczenie okresowe elewacji powinno odbywać się przynajmniej raz w roku, najlepiej na wiosnę, kiedy przygotowujemy się do nowego sezonu. Przy mniejszych zabrudzeniach do czyszczenia elewacji stosuje się wodę pod ciśnieniem, natomiast do usuwania mikroorganizmów wykorzystuje się specjalne preparaty. Czyszczenie takie można przeprowadzić samodzielnie.
Przykładowe elewacje domów jednorodzinnych
Wciąż jednym z najpopularniejszych rozwiązań w przypadku domów jednorodzinnych są elewacje wykonane z tynków. Trzeba jednak podkreślić, że współcześnie wykorzystuje się bardzo nowoczesne, cienkowarstwowe tynki, spośród których możemy wyszczególnić: akrylowe, silikonowe, sylikatowe oraz mozaikowe. Każdy z tych rodzajów elewacji charakteryzuje się odpowiednimi właściwościami, przede wszystkim dużą odpornością na wilgoć i uderzenia.
Bardzo istotna jest również kolorystyka elewacji domów jednorodzinnych: pamiętać należy, że dobierając farby na ściany domu należy zgrać barwy z kolorem bramy, garażu, dachu oraz okien i drzwi. Popularnym połączeniem jest biel z brązem, zwłaszcza jeśli budynek posiada jakieś zewnętrzne elementy z paneli. Równie lubianym i estetycznym połączeniem jest kremowa lub beżowa elewacja z czerwonym dachem.
Nowoczesne elewacje domów
W przypadku, kiedy posiadamy bardziej tradycyjną elewację, warto zastanowić się, czy może nieco jej nie unowocześnić. Można wymienić przynajmniej kilka przykładów nowoczesnych elewacji budynku, które odmienią wygląd naszego domu. Do nich z pewnością należą płytki elewacyjne, które zyskują na popularności. Mogą być one wykonane na przykład z kamienia.
Alternatywnym rozwiązaniem utrzymanym w nowoczesnym stylu jest beton architektoniczny. Przemówi on z pewnością do wyobraźni tych wszystkich, którzy cenią sobie minimalistyczny, a przy tym oryginalny styl. Płyty z betonu architektonicznego, kładzionego na elewację, są oczywiście odpowiednio dostosowane pod względem wytrzymałości na uderzenia i warunki atmosferyczne.
Nietypowe elewacje budynku
Prócz tradycyjnych i nowoczesnych elewacji budynków warto wyszczególnić jeszcze nietypowe. Jak sama nazwa wskazuje, nie należą one to tych najpowszechniejszych, dlatego wybierając nietypową elewację możemy być pewnie, że zostanie ona zauważona i doceniona.
Wśród tych elewacji wyróżniamy między innymi elewację drewnianą. Drewno może być zastosowane na całości lub na części ściany (na przykład wyłącznie w okolicach poddasza). W zależności od rodzaju drewna jaki zastosujemy, dom nabierze bardziej tradycyjnego, rustykalnego charakteru lub wręcz przeciwnie – będzie nosił bardziej nowoczesną szatę. Pod tym kątem drewniane elewacje pozostawiają bardzo duże pole do popisu.
Ponadto do nietypowych elewacji możemy zaliczyć te wykonane z pomocą kamienia elewacyjnego. Nadaje on ścianie surowy, naturalny styl. Dobrze wiedzieć, że kamień elewacyjny może być również zastąpiony przez jego sztuczne odpowiedniki.
Wspomnieć na zakończenie można jeszcze o tapecie elewacyjnej. Nie jest to bardzo popularne rozwiązanie, ale z pewnością jedno z bardziej ekstrawaganckich. Tapety elewacyjne są drukowane na zamówienie, odznaczają się też niezłymi parametrami technicznymi. Główną ich zaletą jest jednak możliwość dowolnego wybrania wzorów, spośród których z reguły najlepiej prezentują się te z motywami roślinnymi.
Odnowienie elewacji – potrzebne materiały
Kiedy już zdecydujemy się na odpowiadający nam styl elewacji, trzeba zacząć rozglądać się za potrzebnymi materiałami. Na przykład przy wyborze estetycznej elewacji z klinkieru, nadającej domowi ciekawy styl retro, będziemy szukać dobrej jakości cegieł klinkierowych. Posiadają one solidną strukturę i niezwykle estetyczny wygląd, dzięki któremu nadają się nie tylko na elewację, ale też na przykład do konstrukcji i ozdoby ogrodzeń oraz różnych elementów małej architektury. Co warte podkreślenia, cena cegieł klinkierowych jest niezwykle atrakcyjna, więc w tym przypadku odnowienie elewacji budynku będzie kosztować nas względnie niewiele.