5 listopada 2024
model-2911330_960_720

W szafie każdego mężczyzny powinien znaleźć się odpowiednio dopasowany do sylwetki przynajmniej jeden garnitur, który kojarzy się z elegancją, klasą i kulturą. Składa się ze spodni, marynarki oraz kamizelki uszytych zazwyczaj z tego samego materiału. Jego dopełnieniem jest koszula, krawat, skarpetki i półbuty na cienkiej podeszwie. Garnitury męskie, dostępne są w różnych fasonach i kolorach. Doskonale sprawdzają się zarówno podczas oficjalnych spotkań czy uroczystości, jak i na co dzień w pracy.

Trochę historii

Garnitur męski w obecnej formie pojawił się w drugiej połowie XIX wieku w Anglii, gdzie największą popularnością cieszył się wśród londyńskich dżentelmenów. Panowie dążyli przede wszystkim do zapewnienia sobie większej swobody ruchów i komfort, zachowując jednocześnie elegancki styl. Miał podkreślać atuty męskiej sylwetki, a mianowicie wydłużać nogi, eksponować klatkę piersiową oraz pomniejszać optycznie biodra.

Jednym z najważniejszych okresów był natomiast okres dwudziestolecia międzywojennego, kiedy garnitur stał się elementem garderoby dostępnym dla niemalże wszystkich panów. W latach trzydziestych XX wieku oficjalnie został uznany za męski komplet odzieżowy, który od wielu pokoleń cieszy się niesłabnącą popularnością.

Garnitur klasyczny (wizytowy)

Bez wątpienia najpopularniejszy garnitur to ten klasyczny w kolorze granatowym, szarym lub czarnym, zwany często wizytowym. Wyposażony jest w zamknięte klapy (spiczaste) z prostymi, wpuszczanymi kieszeniami pozbawionymi patek. Nie posiada żadnych dodatkowych zdobień czy kontrastowych przeszyć. Dopełnieniem są: elegancka, biała koszula z francuskim mankietem (na spinki), proste spodnie bez mankietu, biała poszetka, ciemny krawat bez wzorów oraz czarne buty (tzw. wiedenki), a nierzadko również stonowana, dobrze skrojona kamizelka. Garnitur klasyczny doskonale sprawdza się podczas ważnych, oficjalnych uroczystości, takich jak między innymi ślub, chrzciny czy komunia.

Garnitur roboczy

Garnitur roboczy (biurowy), wykonany zazwyczaj z wełny odpornej na zagniecenia, w kolorze szarym, granatowym bądź brązowym, przeznaczony jest głównie do noszenia w pracy. Marynarka, zapinana na dwa lub trzy guziki, posiada otwarte klapy oraz kieszenie z patkami, czasami z małą kieszonką biletówką. Należy natomiast unikać jaskrawych, połyskujących materiałów, które wyglądają niestety tandetnie. Koszula, krawat, poszetka i buty, będące uzupełnieniem garnituru roboczego, mogą być natomiast w dowolnym kolorze. Krój garnituru roboczego powinien podążać za aktualnymi trendami modowymi. Idealne rozwiązanie stanowi marynarka, zakrywająca przynajmniej połowę pośladków, wyposażona w dwa szlice, która elegancko układa się na męskiej sylwetce. Klapy nie mogą być natomiast zbyt wąskie, co pozwoli uniknąć komicznego efektu.

Garnitur sportowy

Garnitur sportowy (nieformalny), wyposażony w nakładane lub skośne kieszenie z patkami oraz otwarte klapy (nacięte), doskonale sprawdza się podczas każdej imprezy lub randki. Do złudzenia przypomina klasyczny garnitur, ale może posiadać większe kieszenie czy mankiet w spodniach. Dostępny jest w różnych kolorach (zazwyczaj w jasnych, stonowanych odcieniach) i deseniach, takich jak: jodełka, kratka, pepitka. Może być uszyty z bawełny, flaneli, lnu, sztruksu, a nawet mieszanki tych materiałów. W przypadku wyboru koszuli, krawatu, kamizelki, poszetki i butów panuje pełna dowolność, dzięki czemu mężczyzna poprzez swój strój może wyrażać własną osobowość.

Najważniejsza tkanina

Zdecydowanie najważniejszym kryterium wyboru przy zakupie dobrego garnituru męskiego, który będzie służył zarówno podczas oficjalnych spotkań, jak i w trakcie codziennego wykonywania obowiązków zawodowych, jest materiał. Tkanina powinna być przede wszystkim wysokiej jakości, dlatego idealnym rozwiązaniem jest cienka wełna wysokoskrętna (o wartości typu 120s oraz 130s), dzięki czemu będzie dobrze się prezentowała i przetrwa długie lata. W ofercie wielu znanych producentów znajdują się również garnitury uszyte z połączenia kilku materiałów (tzw. mixy): wełnianej flaneli (wytrzymałe i odporne na gniecenie się), tweedowe (idealne na zimowe dni), czy sztruksowe. Niestety, wciąż największą popularnością cieszą się nieprzewiewne garnitury wełniane z domieszką syntetyków.

Krój

Kolejnym niezwykle istotnym elementem wyboru garnituru męskiego jest krój odpowiednio dopasowany do sylwetki. Dopasowany, czyli taki, który sprytnie ukryje wszelkie mankamenty figury, a podkreśli jej atuty. W zależności od typu sylwetki szczególną uwagę panowie powinni zwrócić na konkretne elementy oraz unikać dodatków i wzorów, zaburzających właściwe proporcje. W sklepach można znaleźć między innymi garnitury:

  • super slim mocno podkreślające talię – idealne dla panów o rozbudowanej sylwetce, ponieważ dyskretnie kryją zbędne kilogramy;
  • slim eksponujące klatkę piersiową i ramiona oraz dobrze dopasowane do sylwetki
  • klasyczne – nie opinają sylwetki, dlatego bardzo ważny jest wybór odpowiedniego rozmiaru.

Spotkanie biznesowa, uroczysta gala firmowa, ważny egzamin czy ślub stanowią doskonałą okazje do założenia eleganckiego, odpowiednio dopasowanego garnituru, w którym każdy mężczyzna będzie czuł się atrakcyjnie.

Dodaj komentarz