W medycznych pismach branżowych czytamy, że ćwiczenia gimnastyczne to najlepszy sposób dla dzieci z nadwagą na uregulowanie masy ciała. Same ćwiczenia nie zdadzą się na wiele, gdy mama oraz babcia podkładają pod nos kolejne drożdżówki, cukierki i serwują maluchom nadmierne porcje węglowodanów. Aczkolwiek bez aktywności fizycznej nie ma możliwości utrzymania prawidłowej postawy ciała, mobilności i zdrowych kości. Dlatego fizjoterapeuci biją na alarm (trochę po cichu, bo prawie nikt ich nie słyszy) i podkreślają, że ludzie w każdym wieku powinni ćwiczyć swoje ciało.
Nadinterpretacja lub brak wiedzy
Wśród pewnej grupy ludzi na dźwięk o ćwiczeniach fizycznych podnoszą się głosy oburzenia. Podobnie jak zatwardziali weganie, za wszelką cenę starają się znaleźć argumenty na szkodliwość w danej materii. Człowiek to organizm stworzony do ruchu. Wymagającego i ciężkiego treningu, który w żadnym stopniu nie pozbawia go zdrowia, jeżeli jest prowadzony mądrze i nie tytułuje się sportem zawodowym. Żeby rozwiać wszelkie wątpliwości, zapraszam do wizyty u fizjoterapeuty. Najlepiej młodego po studiach magisterskich z doświadczeniem. Ortopedzi nie zawsze mają wiedzę, która odpowiednio nakreśli wam korzyści płynące z domowych ćwiczeń fizycznych.
Kto, gdzie, ile i jak?
Zalecenia nowego nurtu tęgich umysłów fizjoterapii mówią o rozpoczęciu ćwiczeń fizycznych przez dzieci w wieku lat dziewięciu. Natomiast praca nad mobilnością powinna rozpocząć się u 12-latka i być prowadzona samodzielnie 3 razy w tygodniu. U 15-latka należy wdrożyć ćwiczenia mobilizacyjne w jedno lub dwudniowej rotacji, która trwałaby przez 5-6 dni w tygodniu. Dla człowieka kompletnie zielonego w temacie terapii manualnej te zdania nic nie mówią. Postaram się to uprościć.
Ćwiczenia mobilizacyjne oznaczają pracę nad układami ruchu i ich prawidłowym funkcjonowaniem. Mam tutaj na myśli zarówno duże, jak i małe stawy oraz całe grupy mięśniowe. Praca nad nimi ma na celu zapobieganie powstawania wad postawy u dzieci i pogłębiania ich u dorosłych oraz utrzymanie zdrowego układu ruchu aż do późnej starości włącznie! Przykładem ćwiczeń mobilizacyjnych są różnego rodzaju pozycje rozciągające statycznie i dynamicznie, które można znaleźć w książce „Być Sprawnym jak Lampart”.
Ćwiczenia gimnastyczne dla dzieci i dorosłych to nic innego jak prawidłowa wykonana kalistenika z użyciem obciążenia naszego ciała. Przysiady, pompki i planki to najlepiej znane przykłady. Brzuszki kojarzone z treningiem w domu to jedno z najgorszych ćwiczeń, które możecie wykonać. Dlatego, zanim rozpoczniecie gimnastykę codzienną na własną rękę, skonsultujcie się z fizjoterapeutą.