25 kwietnia 2024

Rozmowa kwalifikacyjna już jutro, a Ty wciąż nie wiesz, jak się do niej przygotować? Poniżej znajdziesz szereg praktycznych wskazówek i podpowiedzi.

Od czego zacząć przygotowania na rozmowę o pracę?

Wszelkie przygotowania zacznij od zbudowania właściwego podejścia. Dlaczego to takie ważne? Bo nawet wtedy, gdy na co dzień sprawiasz wrażenie opanowanego i pewnego siebie w tak stresującej sytuacji, możesz sobie nie poradzić. Dlatego też warto, abyś przećwiczył przed lustrem mimikę twarzy, która nie powinna zdradzać Twojego zdenerwowania, ale też zbytniej pewności siebie. Staraj się też zapanować nad dłońmi oraz wszelkimi tikami nerwowymi. Skuteczne w tym celu będzie uwolnienie napięcia. Aby to zrobić, umów się z kumplami na luźne wyjście – tylko nie przesadź z alkoholem, bo Twój nieświeży wygląd z pewnością zniechęci rekrutera. Możecie również wybrać się na mecz bądź zorganizować własny. Wszelkie inne formy aktywności fizycznej, także są tu mile widziane. Ważne, aby silne emocje zeszły na dalszy plan. Zrelaksowany o wiele łatwiej zapanujesz nad nerwami i lepiej wypadniesz w trakcie rozmowy.

Przygotowania na rozmowę o pracę warto też poprzedzić dokładnym przyjrzeniem się firmie, do której aplikujesz. Sprawdź jej historię, ale także postaraj się dotrzeć do najbardziej aktualnych wydarzeń związanych z jej działalnością. Wejdź na stronę swojego potencjalnego przyszłego pracodawcy – to jedno z bardziej rzetelnych źródeł niezbędnej wiedzy na jego temat.

Jakie jeszcze inne kroki powinieneś wykonać, aby dobrze wypaść w czasie rozmowy o pracę?

Przemyśl odpowiedź na dwa kluczowe pytania, które z pewnością padną w trakcie rozmowy. Pierwsze będzie dotyczyło tego, dlaczego w ogóle chcesz pracować na danym stanowisku i w tej akurat konkretnej firmie. Wtedy właśnie warto wykorzystać zdobyte dodatkowe informacje, które zdobyłeś na temat Twojego potencjalnego przyszłego pracodawcy. Drugie z pytań, jakie możesz usłyszeć, będzie dotyczyło tego ile chcesz zarabiać. Wymień konkretną kwotę – wcześniej dokonując małego reaserchu w sieci dotyczącego ogólnych zarobków na stanowisku, na które aplikujesz. Nie zaszkodzi przy tym, byś przećwiczył swoje kwestie, wypowiadając je głośno stojąc przed lustrem lub… zaufaną osobą. Możesz też wykorzystać w tym celu własny telefon komórkowy – nagrywając siebie w czasie opowiadania o sobie czy wygłaszania konkretnych kwestii. Do Twojej dyspozycji są również ogólnodostępne stymulatory rozmów kwalifikacyjnych.

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?

Ważnym elementem przygotowań jest też strój, w jakim się pokażesz. Jeśli tylko firma nie narzuci Ci niczego w tej kwestii, możesz sam zadecydować, co na siebie włożysz. Najważniejsze, by ubranie było czyste, schludne i wyprasowane. Poza tym warto, aby choć trochę współgrało ze stanowiskiem, o jakie się ubiegasz lub nawiązywało do specyfikacji firmy. Zawsze celuj przy tym w stonowane, jasne barwy. Jeśli aplikujesz na wyższe stanowisko, koniecznie wybierz: białą koszulę, eleganckie spodnie (mogą to być także ciemne jeansy, ale w doskonałym stanie), stonowany krawat. Gdy starasz się o mniej prestiżowe stanowisko, wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie sportowa elegancja. 

Letni strój idealny na rozmowę o pracę

W cieplejsze dni świetnie sprawdzą się letnie garnitury. Jeśli takiego nie posiadasz, wtedy poszukaj koszuli z krótkim rękawem w stonowanym odcieniu. Dobierz do niej ciemne spodnie – koniecznie długie! Zapomnij też o wygodnych klapkach czy sandałach. Przez tych kilka chwil możesz przemęczyć się w zakrytym, czystym obuwiu.

Strój zimowy na rozmowę kwalifikacyjną

Zimą zrezygnuj z ukochanego grubego swetra czy bluzy. Wybierz koszulę z długim rękawem lub bardziej elegancki garnitur. Po wejściu do firmy oczyść starannie obuwie. Jeżeli masz taką możliwość, zostaw w szatni lub na wieszaku przed salą kurtkę. W jej rękawach umieść szalik, czapkę i rękawiczki. Będzie to świadczyło również na Twoją korzyść – zadbanie o porządek wokół siebie oraz schludność zazwyczaj dobrze rokują.

Czego nie robić przed rozmową o pracę?

Już wiesz jak się przygotować na rozmowę o pracę i jaki strój najlepiej wybrać na tę okoliczność. A czego absolutnie nie powinieneś robić na dzień przed jej datą? Na pewno odpadają alkohol i szalona impreza. Może zapomnisz o stresie, ale może to odbić się na Twoim wyglądzie i kłopotach z koncentracją. Nie zamartwiaj się na zapas. Zadręczając się tym, czy dostaniesz pracę i co będzie, gdy jej nie otrzymasz, możesz sobie jedynie zaszkodzić. Takie podejście może Cię załamać, jeśli rzeczywiście odpadniesz. Poza tym fundujesz sobie tym samym niepotrzebną dawkę stresu.

Słowem podsumowania – przygotowania do rozmowy o pracę rozpocznij od… pracy nad opanowaniem stresu. Przydadzą się tutaj wszelkie metody relaksacyjne, czyli czynności i zajęcia, które powodują, że w sytuacjach trudnych łatwiej się odnajdujesz i sobie z nimi radzisz. Po drugie – przyjrzyj się dokładniej profilowi firmy oraz jej aktualnej działalności. To utwierdzi rekrutera w przekonaniu, że naprawdę zależy Ci na pracy w tym przedsiębiorstwie. Będzie to też świadczyło o Twojej rzetelności i dobrym przygotowaniu. Na rozmowie o pracę zjaw się nieco wcześniej. Dzięki temu będziesz mógł skorzystać w spokoju z toalety. Ocenić swój wygląd w lustrze. Nieco się rozluźnić. Takie wcześniejsze pojawienie się na miejscu, może też zostać zauważone przez osobę rekrutującą i zostać przez nią zaakcentowane, a na pewno docenione.

Dodaj komentarz