Koty, podobnie jak ludzie, każdego dnia narażone są na atak różnorodnych wirusów, bakterii oraz drobnoustrojów wywołujących mniej lub bardziej poważne schorzenia, dolegliwości i choroby, które znacznie ograniczają komfort życia zwierzaka, zaś nieleczone mogą prowadzić do poważnych powikłań lub śmierci pupila. Podstawowym obowiązkiem właścicieli jest przeciwdziałanie, rozpoznanie pierwszych objawów i skuteczne działanie w przypadku zarażenia.
Choroby kotów i ich objawy
Kocie choroby są dosyć niebezpieczne, ponieważ ujawniają się zwykle w zaawansowanym stadium, kiedy na jakiekolwiek leczenie może być już za późno, dlatego każdy właściciel powinien uważnie obserwować swojego pupila. Koty najczęściej zmagają się z takimi dolegliwościami i schorzeniami jak: choroby skóry kota, koci katar, koci pazur, infekcje pęcherza i dróg moczowych, choroby zębów i przyzębia, przewlekła niewydolność nerek, nadczynność tarczycy oraz pasożyty. Każda zmiana w dotychczasowym zachowaniu pupila, odbiegająca od jego charakteru, trybu i upodobań, może stanowić pierwszy, niepokojący sygnał, którego absolutnie nie wolno ignorować czy lekceważyć. Do objawów najczęściej występujących kocich chorób należą między innymi:
- brak apetytu lub znacznie zwiększone pragnienie;
- spadek bądź nienaturalny wzrost aktywności;
- osowiałość i ospałość;
- agresja;
- zmiany zachodzące w relacjach kota z jego właścicielem (np. unikanie kontaktu, długie przebywanie w ukryciu);
- niepokój;
- senność;
- nadmierne miauczenie;
W przypadku pojawienia się pierwszych niepokojących symptomów, właściciel zabrać swojego pupila do weterynarza, ponieważ wczesna i właściwa diagnoza znacznie zwiększa szanse na wyleczenie zwierzaka.
Choroby skóry u kota
Choroby skóry u kota (takie jak między innymi grzybica i świerzbowiec), spowodowane głównie nieodpowiednią dietą, należą do najczęściej występujących schorzeń, które zazwyczaj stanowią niegroźne dolegliwości. Charakterystycznymi objawami kociej choroby skóry są natomiast: świąd, zaczerwienienie, krostki, wykwity, wypryski, wypadanie włosów czy łuszczenie się naskórka. Regularne sprawdzanie stanu i kondycji skóry pupila pozwoli szybko wykryć wszelkie zmiany i ograniczyć czas leczenia.