14 lipca 2024

Koty, podobnie jak ludzie, każdego dnia narażone są na atak różnorodnych wirusów, bakterii oraz drobnoustrojów wywołujących mniej lub bardziej poważne schorzenia, dolegliwości i choroby, które znacznie ograniczają komfort życia zwierzaka, zaś nieleczone mogą prowadzić do poważnych powikłań lub śmierci pupila. Podstawowym obowiązkiem właścicieli jest przeciwdziałanie, rozpoznanie pierwszych objawów i skuteczne działanie w przypadku zarażenia.

Choroby kotów i ich objawy

Kocie choroby są dosyć niebezpieczne, ponieważ ujawniają się zwykle w zaawansowanym stadium, kiedy na jakiekolwiek leczenie może być już za późno, dlatego każdy właściciel powinien uważnie obserwować swojego pupila. Koty najczęściej zmagają się z takimi dolegliwościami i schorzeniami jak: choroby skóry kota, koci katar, koci pazur, infekcje pęcherza i dróg moczowych, choroby zębów i przyzębia, przewlekła niewydolność nerek, nadczynność tarczycy oraz pasożyty. Każda zmiana w dotychczasowym zachowaniu pupila, odbiegająca od jego charakteru, trybu i upodobań, może stanowić pierwszy, niepokojący sygnał, którego absolutnie nie wolno ignorować czy lekceważyć. Do objawów najczęściej występujących kocich chorób należą między innymi:

  • brak apetytu lub znacznie zwiększone pragnienie;
  • spadek bądź nienaturalny wzrost aktywności;
  • osowiałość i ospałość;
  • agresja;
  • zmiany zachodzące w relacjach kota z jego właścicielem (np. unikanie kontaktu, długie przebywanie w ukryciu);
  • niepokój;
  • senność;
  • nadmierne miauczenie;

W przypadku pojawienia się pierwszych niepokojących symptomów, właściciel zabrać swojego pupila do weterynarza, ponieważ wczesna i właściwa diagnoza znacznie zwiększa szanse na wyleczenie zwierzaka.

Choroby skóry u kota

Choroby skóry u kota (takie jak między innymi grzybica i świerzbowiec), spowodowane głównie nieodpowiednią dietą, należą do najczęściej występujących schorzeń, które zazwyczaj stanowią niegroźne dolegliwości. Charakterystycznymi objawami kociej choroby skóry są natomiast: świąd, zaczerwienienie, krostki, wykwity, wypryski, wypadanie włosów czy łuszczenie się naskórka. Regularne sprawdzanie stanu i kondycji skóry pupila pozwoli szybko wykryć wszelkie zmiany i ograniczyć czas leczenia.

 

Dodaj komentarz