14 lipca 2024
mężczyzna

źródło: https://pixabay.com/

Synoptycy zapowiadają gwałtowną zmianę aury, która ma być wstępem do zimy stulecia. Połączenie rekordowo niskich temperatur i obfitych opadów śniegu zbliży nas do tego, co Rosjanie nazywają typową dla grudnia aurą. Dla niejednokrotnie lekkiej zimowe garderoby, którą wielu panów zakłada, może to być wyrok na pobyt w szafie. Jak się przygotować na tak nieprzyjazne warunki pod kątem odzieży wierzchniej i pozostałych warstw tzw. cebulki?

garderoba
źródło: https://pixabay.com/

Gdyby podążać za modą to należałby kupić kurtkę pilotkę lub nieco cieplejszy płaszcz, ale to może nie wystarczyć. Te modne sportowe rodzaje odzieży wierzchniej będą dobre tylko w swojej najlepiej ocieplonej wersji. Najlepszą ochroną dla ciała będzie bielizna termiczna z długimi rękawami i oczywiście spodnie. Materiał termiczny jest lepszy od kalesonów z bawełny, co potwierdzają narciarze i turyści chodzący zimą po górach. Obowiązkowo odzież termiczna powinna obejmować skarpetki i bieliznę, ponieważ lepiej przepuszcza powietrze i podczas długiego noszenia nie powoduje podrażnień skóry. Wyjście w śnieżny i mroźny dzień bez czapki i rękawiczek będzie znacznym obciążeniem dla małych stawów i wrażliwej głowy. Ciepło ucieka przez czaszkę szybciej niż przez inne części ciała, a wielu mężczyzn chodzi z gołą głową. Czapka z wełny lub futra to niezawodna ochrona dla głowy nawet w syberyjskich mrozach. Nie zapomniałem o butach, dla których należałoby poświęcić osobny artykuł. Ich cena powinna odzwierciedlać jakość. Kiepskiej jakości podeszwa i brak ocieplenia wewnątrz buta to bolączka modnych trzewików. Dlatego lepiej jest zainwestować w obuwie turystyczne.

zima stulecia
źródło: https://pixabay.com/

Silny wiatr, mróz i padający w oczy śnieg sprawia, że moda ma mniejsze znaczenie, a praktyczna strona odzieży bierze nad nią górę. Sklepy odzieżowe już teraz wprowadzają do kolekcji jesiennej ciepłe kurtki, więc czego możemy oczekiwać za 3 miesiące, gdy zacznie się zima?

Dodaj komentarz