27 lutego 2024
usuwanie wgniecen w samochodzie

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak usunąć wgniecenie z karoserii samochodu bez konieczności malowania go na nowo? Współczesna technologia pozwala na to, korzystając z innowacyjnej metody PDR. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu procesowi, dowiadując się na czym polega usuwanie wgnieceń metodą PDR oraz jakie są jego zalety.

Metoda PDR – na czym polega?

Jest to skrót od „Paintless Dent Repair” czyli „bezmalarskie usunięcie wgnieceń”. Innowacyjność tego rozwiązania polega na tym, że w przeciwieństwie do tradycyjnych metod naprawy blacharskiej, nie ma potrzeby malowania elementu karoserii po usunięciu wgniecenia. Serce tego procesu stanowi specjalistyczne zestaw narzędzi oraz odpowiednie oświetlenie. Podczas usuwania wgnieceń wykorzystuje się lampy o specyficznych właściwościach świetlnych, które ułatwiają dostrzeżenie każdej nierówności na karoserii. W ten sposób specjalista może kontrolować przebieg naprawy, starannie oddziałując na określone miejsce za pomocą narzędzi i jednocześnie obserwując efekty swojej pracy.

W praktyce wygląda to tak, że po zlokalizowaniu wgniecenia, fachowiec dobiera odpowiednie narzędzie oraz kąt podejścia do niego. Następnie, korzystając z dźwigni czy też innych specjalistycznych urządzeń, powoli i precyzyjnie wypycha wgniecenie na zewnątrz, kontrolując jednocześnie efekt swojej pracy. Wymaga to nie tylko wiedzy teoretycznej, ale także doświadczenia i praktyki.

Zalety usuwania wgnieceń metodą PDR

Po pierwsze, metoda PDR jest szybsza niż tradycyjne metody naprawy blacharskiej. Dzięki temu właściciel samochodu nie musi czekać długich dni na jego naprawę – w przypadku mniejszych uszkodzeń proces trwa nawet kilka godzin. Po drugie, PDR pozwala na oszczędność. Brak konieczności lakierowania elementu karoserii sprawia, że koszty naprawy są niższe. Oszczędności te mogą być jeszcze większe, gdy mówimy o samochodach z unikatowym lakierem, gdzie jego odwzorowanie może być problematyczne i drogie. 

Po trzecie, metoda usuwania wgnieceń PDR jest przyjazna dla środowiska. Ponieważ nie ma potrzeby stosowania farb i rozpuszczalników, proces naprawy emituje znacznie mniej substancji szkodliwych do atmosfery. Po czwarte, PDR pozwala na zachowanie wartości samochodu. Oryginalny lakier jest jednym z elementów wpływających na wartość pojazdu na rynku wtórnym. Dzięki tej metodzie naprawy, nie ma potrzeby przemalowywania części karoserii, co może wpłynąć na utrzymanie wartości auta.

Dodaj komentarz