Awaria kotła gazowego jest odczuwalna przez domowników podobnie jak popsuta pralka czy lodówka. Nagle tracimy możliwość korzystania z ciepłej wody, która służyła do mycia naczyń i kąpieli. Próba samodzielnej naprawy nie wchodzi w grę a współczesne „złote rączki na telefon”, świadczą coraz gorsze usługi naprawcze, co pokazują programy takie jak „Usterka”. Profesjonalny serwis to jedyna sensowna opcja, przy awarii urządzenia grzewczego. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o świadczonych przez nich usługach.
Naprawa w domu klienta
Jaka jest szansa na to, że naprawa piecyka gazowego zajmie jeden dzień i odbędzie się w mieszkaniu klienta? Duża zważywszy na to, że serwis producenta posiada narzędzia i podstawowe oryginalne części zamienne, które może podmienić na miejscu. Osoby prowadzące działalność gospodarczą, jako elektromechanicy lub konserwatorzy piecyków gazowych, zwykle muszą jeździć po sklepach lub zamawiać części u swoich zaprzyjaźnionych dostawców. Zazwyczaj są to części zamienne innego producenta. Nieoryginalne komponenty nie muszą psuć się szybciej, ale nie oczekiwałbym od nich podobnej wytrzymałości do oryginalnych części. Czas pracy serwisanta wynosi średnio 2 godziny w przypadku modeli starszych nieposiadających automatyki. Nowsze konstrukcje mogą być serwisowane do 4 godzin w domu klienta lub w centrum serwisowym.
Najważniejsze prace serwisowe przy corocznym przeglądzie
Oszczędzanie na corocznym przeglądzie może nas kosztować wymianę całego piecyka gazowego na nowy. Dlatego lepiej zapłacić za przegląd, który średnio kosztuje 150-250 złotych plus dodatkową opłatę dojazdu wynoszącą 1 zł/km. W cenie przeglądu zawarta jest wymiana anody magnezowej i uszczelek. Podczas przeglądu zostanie usunięty osad i kamień, który zbiera się na dnie zbiornika oraz wokół uszczelek. Fachowiec sprawdza wszystkie przewody oraz elementy mechaniczne. Więcej pracy jest przy automatycznych kotłach, które w razie awarii elektroniki mogą czekać nawet kilka dni na nowe części. Właściwie całość prac konserwacyjnych polega na czyszczeniu oraz sprawdzeniu poszczególnych przewodów, czujników i innych zabezpieczeń.
Nowy piec gazowy do podgrzewania wody to koszt od 800 złotych w górę. Za coroczny serwis zapłacimy 1/4 tej kwoty, ale wierzcie mi, że warto to robić, ponieważ jest to forma ubezpieczenia naszego zdrowia. Nieszczelne piecyki gazowe każdego roku powodują śmierć ludzi, z powodu uwalniającego się tlenku węgla.