2 grudnia 2024
clipped-hedge-3604681_960_720

Gęste, wielobarwne lub soczyście zielone przez niemalże cały rok żywopłoty coraz częściej stanowią poważną konkurencję dla tradycyjnych ogrodzeń. Skutecznie chronią dom przed ciekawskim spojrzeniem sąsiadów lub przypadkowych przechodniów. Tłumią hałas też pochodzący z ruchliwej ulicy, a nawet… oczyszczają powietrze z różnych pyłów. Warto zatem wiedzieć, jak wygląda właściwa pielęgnacja żywopłotu.

Cięcie żywopłotu

Jednym z podstawowych i najważniejszych elementów pielęgnacji żywopłotu jest systematyczne (co najmniej raz w sezonie) przycinanie w odpowiednim czasie, wykonane właściwą techniką. Ma to ogromny wpływ na uformowanie oraz ostateczny kształt krzewów. Sprawia, że rośliny nie tylko intensywnie rosną, ale również równomiernie się rozkrzewiają, tworząc efektowną, zieloną ścianę. Niezbędnym narzędziem do wykonania precyzyjnego cięcia są przede wszystkim sekatory oraz nożyce do żywopłotu. W ofercie poszczególnych producentów można znaleźć nie tylko tradycyjne narzędzia ręczne (idealne przy cięciu niewielkich żywopłotów lub żywopłotów składających się z roślin o dużych liściach). Dostępne są również nowoczesne urządzenia elektryczne i spalinowe idealne w przypadku dużych, wysokich żywopłotów (np. nożyce do żywopłotu na wysięgniku). Pierwsze cięcie młodych krzewów przy użyciu dobrej jakości narzędzi wykonuje się zazwyczaj wczesną wiosną (marzec-kwiecień), kiedy na dworze utrzymuje się wyższa temperatura powietrza, zaś kolejne – pod koniec lata.

Nawożenie żywopłotu

Kolejnym niezbędnym elementem pielęgnacji żywopłotu, bez względu na rodzaj roślin wchodzących w jego skład, jest regularne nawożenie. Najlepiej naturalnym kompostem, który jednocześnie pozytywnie wpływa na stan gleby. W sklepach ogrodniczych dostępne są również gotowe, specjalnie opracowane uniwersalne nawozy mineralne, dostosowane do konkretnej pory roku. Proces nawożenia należy przeprowadzić trzy razy: wczesną wiosną, w czerwcu, a następnie pod koniec lipca. Wiosną nawóz powinien być bogaty przede wszystkim w azot (dzięki czemu rośliny zostają pobudzone do intensywnego wzrostu i rozwoju), zaś jesienią w potas i fosfor.

Pielęgnacja żywopłotu

Pielęgnacja żywopłotu to nie tylko porządkowanie podwórka i dbanie o rośliny. Przy okazji aktywnego spędzania czasu na dworze, poprawie może ulec nasze samopoczucie. Dodatkowo, jeśli drzemie w nas nutka artystyczna, możemy spróbować przekształcić okrągły krzew w futurystyczny kwadrat lub inną figurę. Wszystko zależy od naszej kreatywności i, głównie, umiejętności posługiwania się narzędziami do przycinania drzewek.

Dodaj komentarz