2 grudnia 2024
lot samolotem

Pierwszy lot samolotem to duże przeżycie. Bez wątpienia dobre przygotowanie do podróży pozwoli zmniejszyć stres. Niezależnie od tego, czy lot będzie trwał kilka czy kilkanaście godzin, musimy wiedzieć, jakie są zasady panujące w samolocie, jak należy spakować bagaż oraz na co musimy się nastawić w związku ze zmianą strefy czasowej. Wszystkie te istotne informacje znajdziesz w tekście poniżej, dlatego nie przerywaj czytania!

Krok 1: Przygotuj swój bagaż

Na ogół wszystkie linie lotnicze umożliwiają zabranie dwóch rodzajów bagażu. Podręczny można zabrać ze sobą na pokład, a opłata za niego jest wliczona w cenę biletu. Bagaż rejestrowany to większa walizka, która trafia do luku bagażowego na czas lotu, a zabranie go wymaga dopłaty.

Jeżeli nasz wyjazd nie trwa długo, z pewnością warto zapakować się do bagażu podręcznego. Unikniemy wtedy dodatkowych kosztów. Jednak na wyjazdy wymagające zabrania od nas więcej rzeczy, lepiej wykupić bagaż rejestrowany. Dlaczego?

Przede wszystkim dlatego, że każda linia lotnicza ma swoje limity, jeśli chodzi o wymiary walizki, ciężar, a w przypadku bagażu podręcznego także ilość zabranych płynów. Zazwyczaj na pokład możemy wnieść w sumie 1 litr płynów w pojemnikach do 100 ml. Nie zabierzemy w nim natomiast żadnych substancji łatwopalnych i przedmiotów o ostrych krawędziach. Oprócz tego sprawdźmy, ile kilogramów może mieć maksymalnie nasz bagaż podręczny i rejestrowany i skrupulatnie tego pilnujmy. Dopłata za nadbagaż będzie nas dużo kosztować.

Krok 2: Odprawa i wejście na pokład samolotu

Każdy lot samolotem poprzedza tak zwana odprawa. Jeżeli podróżujemy tylko z bagażem podręcznym, odprawę można wykonać on-line. Jeżeli mamy także bagaż rejestrowany, musimy stawić się na lotnisku minimum dwie godziny przed planowanym wylotem. Odprawa polega na pokazaniu obsłudze dokumentu tożsamości i weryfikacji naszych danych oraz sprawdzeniu wagi i zawartości bagażu. Następnie otrzymamy wydrukowaną kartę pokładową, na którą przyklejamy specjalne oznaczenie do weryfikacji. To samo umieszczamy też na naszym bagażu. Dzięki temu nie zaginie w podróży.

Po odprawie przychodzi pora na kontrolę służb granicznych – wygląda podobnie jak odprawa. Sprawdzony zostanie nasz bagaż, a my przejdziemy przez specjalną bramkę, wykrywającą potencjalnie niebezpieczne przedmioty.

Po kontroli służb granicznych możemy już spokojnie oczekiwać na swój lot. To tak zwana strefa bezcłowa, gdzie możemy zrobić zakupy, które pozwolą nam wnieść na pokład samolotu.

Wejście na pokład samolotu odbywa się przez specjalną bramkę (gate), dlatego musimy pilnować, by oczekiwać na lot przy tej właściwej. Przed wejściem na pokład obsługa ponownie sprawdzi nasz dowód tożsamości i kartę pokładową.

lot samolotem

 

Krok 3: Podczas lotu

Przed startem, gdy wszyscy zajmą już swoje miejsca, stewardessa wyjaśnia procedury dotyczące bezpieczeństwa oraz zachowania w razie awaryjnego lądowania, czy innych nieprzewidzianych okoliczności. Wyjaśnia także, jak skorzystać z maski tlenowej i kamizelki, które znajdują się nad każdym fotelem. Podczas startu i lądowania należy mieć zapięte pasy bezpieczeństwa. Jeżeli lot przebiega spokojnie, możemy je odpiąć (ale tylko wtedy, gdy zgaśnie kontrolka mówiąca o obowiązku ich zapięcia). Pamiętajmy też, by w urządzeniach elektronicznych włączyć tryb samolotowy.

Zazwyczaj momentowi odbicia się od ziemi, jak i lądowania towarzyszą szybkie zmiany ciśnienia, co może skutkować przytkaniem uszu oraz lekkimi zawrotami głowy. Osoby szczególnie wrażliwe mogą także odczuwać objawy typowe dla choroby lokomocyjnej. W takiej sytuacji pomogą dostępne na rynku tabletki na tę dolegliwość, a także żucie gumy miętowej i picie wody.

Krok 4: Po lądowaniu

Lot w odległe miejsce, gdzie panuje inny klimat oraz inna strefa czasowa, wiąże się też z pewnymi objawami, które powszechnie nazywane są „jet-lagiem”. Jest to wynik szybkiego przemieszczania się między strefami czasowymi przez co nasz organizm nie nadąża się przestawić.

>> Czytaj więcej o radzeniu sobie z jet-lagiem

Do najważniejszych objawów „jet-laga” zaliczamy:

  • problemy z zasypianiem,
  • problemy z koncentracją,
  • duże zmęczenie,
  • dezorientacja,
  • zaburzenia apetytu,
  • zaburzenia ze strony układu pokarmowego.

To jak? Jesteście gotowi na swój pierwszy lot? Jeśli będziecie mieć wątpliwości lub dodatkowe pytania, zawsze warto skontaktować się z biurem obsługi danego przewoźnika. Możecie też porozmawiać ze znajomymi, którzy mają już to za sobą. Na pewno warto spróbować! Powodzenia!

Dodaj komentarz