Zawał serca, który najczęściej objawia się w postaci bólu, ucisku lub pieczenia w klatce piersiowej, może pojawić się w najmniej spodziewanym momencie w domu pracy, a nawet na ulicy. Stanowi śmiertelne zagrożenie dla życia człowieka i należy do najczęściej występujących przyczyn przedwczesnej śmierci zarówno kobiet jak i mężczyzn, dlatego niezwykle ważna jest pierwsza pomoc.
Pierwsze najważniejsze działania
W przypadku zawału niezbędna jest wprawdzie specjalistyczna pomoc lekarska w szpitalu, ale każdy może podjąć określone działania, które znacznie zwiększą szansę chorego na przeżycie. Pierwszym, najważniejszym elementem pierwszej pomocy przy zawale jest natychmiastowe wezwanie pogotowia, a następnie ułożenie chorego w pozycji zmniejszającej ucisk na serce (np. w pozycji bocznej ustalonej). Zdecydowanie najbezpieczniejsza jest pozycja leżąca z delikatnie uniesionym tułowiem, umożliwiająca głębokie i w miarę regularne oddychanie. W przypadku osoby nieprzytomnej warto ułożyć chorego w pozycji bocznej ustalonej, jednocześnie cały czas sprawdzając tętno i oddech. Jeżeli chory jest natomiast półprzytomny wystarczy ułożyć go w pozycji półsiedzącej. Zawsze natomiast należy pozbyć się wszelkich elementów garderoby (krawat, pasek), które w jakikolwiek sposób ograniczają bądź utrudniają swobodne oddychanie.
Jakie leki podać?
Warto zapytać chorego (o ile jest przytomny) lub sprawdzić, czy posiada tabletkę nitroglicerynę, którą wkłada się pod język. Ewentualnie można podać kwas acetylosalicylowy (w dawce 160 –325 mg), który działa przeciwpłytkowo, blokując proces powstawania zakrzepu. Absolutnie nie wolno natomiast podawać leków o działaniu przeciwbólowym (popularnych niesteroidowych leków przeciwzapalnych), ponieważ mogą niekorzystnie wpływać na krzepnięcie krwi, a także uniemożliwić lub opóźnić prawidłowe rozpoznanie zawału serca.
W przypadku, gdy chory przestaje oddychać, należy natychmiast rozpocząć sztuczne oddychanie oraz uciskanie klatki piersiowej.