2 grudnia 2024
plant-691394_960_720

Zmiany skórne, pokrzywka, nieżyt nosa, zapalenie spojówek, suchy kaszel, nadwrażliwość na poszczególne pokarmy lub jad niektórych owadów należą do najbardziej charakterystycznych, a przy tym uciążliwych i nieprzyjemnych objawów alergii wziewnej, skórnej oraz pokarmowej. Większość z symptomów ma charakter przewlekły, stąd też wymaga systematycznej terapii, polegającej głównie na unikaniu alergenów i przyjmowaniu różnych leków przeciwhistaminowych.

Testy alergiczne

Kluczem sukcesu w leczeniu chorób alergicznych, stanowiących kolejną chorobę cywilizacyjną, jest przede wszystkim ustalenie przyczyny uczulenia, dlatego w przypadku pojawienia się pierwszych symptomów warto skonsultować się ze specjalistą. Alergolog, po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu dotyczącego między innymi rodzinnych predyspozycji do występowania chorób alergicznych, objawów i stopnia ich nasilenia w różnych porach roku, zleca zazwyczaj wykonanie testów alergicznych. Specjalistyczne badania pozwalają ustalić bezpośrednią przyczynę występowania poszczególnych objawów, dzięki czemu pacjent może unikać szkodliwych alergenów lub ewentualnie poddać się tzw. odczulaniu.

www.zdrowie.dziennik.pl

Rodzaje testów alergicznych

Do najpopularniejszych i najczęściej wykonywanych testów alergicznych należą obecnie:

  • testy skórne – na plecy bądź przedramię pacjenta nanosi się krople potencjalnych alergenów w postaci zawiesin, a następnie delikatnie nakłuwa naskórek w celu zaaplikowania substancji pod naskórek. Pojawienie się zaczerwienienia lub obrzęku w miejscu nakłucia jest objawem uczulenia na konkretny alergen;
  • testy z krwi – polegają na oznaczeniu tzw. przeciwciał IgE dla głównych alergenów pyłkowych, roztoczowych, zwierzęcych i pleśniowych poprzez pobranie niewielkiej ilości krwi i poddanie jej analizie;
  • testy płatkowe – do pleców pacjenta przykleja się na około 48 godzin specjalne bibułki nasączone potencjalnym alergenem, po czym sprawdza się, czy nastąpiła reakcja zapalna.
  • testy prowokacyjne (stosowane zwykle przy wyborze terapii odczulającej) – do nosa rozpyla się alergen (lub nasączony wacik), a następnie ustala czynnik uczulający.
www.portal.abczdrowie.p

Czynnikiem uczulającym może być właściwie wszystko i nie ma możliwości wykonać badań i na każdą substancję znajdującą się w otoczeniu, dlatego należy uważnie obserwować swój organizm i jego reakcje.

 

Dodaj komentarz