Wątroba, należąca do najważniejszych narządów w organizmie człowieka, każdego dnia narażona jest na negatywne działanie różnorodnych czynników. Niewłaściwa dieta, zbyt duża ilość alkoholu, niektóre leki czy infekcje wirusowe mogą prowadzić do poważnego jej uszkodzenia, uniemożliwiając prawidłowe funkcjonowanie. Na szczęście wątroba, zbudowana z komórek zwanych hepatocytami, posiada zdolność tzw. autoregeneracji, który warto wspomagać poprzez zmianę dotychczasowych nawyków żywieniowych oraz przyjmowanie odpowiednich preparatów. Należą do nich cholina, fosfolipidy oraz witaminy.
Fosfolipidy, cholina – co to takiego?
Jednym z najskuteczniejszych sposobów na regenerację wątroby jest przyjmowanie fosfolipidów (w ilości minimum 1800 mg/dobę), które przenikają do uszkodzonych komórek i stymulują procesy naprawcze. Przeciwdziałają również procesom włóknienia, znacznie ograniczając ryzyko zachorowania na marskość wątroby. Fosfolipidy ponad to:
- zwiększają rozpuszczalność cholesterolu w żółci (w efekcie jest on łatwiej usuwany z organizmu);
- aktywnie uczestniczą w trawieniu tłuszczów i wchłanianiu rozpuszczonych w nich witamin;
- powodują zmniejszenie lepkości płytek krwi, poprawiając w ten sposób przepływ krwi w naczyniach krwionośnych.
Stosowanie preparatów, zawierających w swoim składzie fosfolipidy, jest w pełni bezpieczne dla organizmu, ponieważ nie powodują poważnych skutków ubocznych oraz nie wchodzą w interakcje z jakimikolwiek lekami dostępnym na współczesnym rynku.
Cholina
Cholina (znana również pod nazwą witamina B4), będąca składnikiem niektórych fosfolipidów (takich jak chociażby lecytyna), szczególnie zalecana jest w przypadku uszkodzenia wątroby w wyniku stosowania ciężkostrawnej diety, nadużywania alkoholu czy leków. Odpowiedzialna za prawidłowe funkcjonowanie wątroby zapewnia między innymi: właściwą strukturę błony komórkowej hepatocytów (komórek budujących wątrobę), odpowiedni metabolizm tłuszczów. Prawidłowa ilość choliny w organizmie ludzkim znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób związanych z wątrobą oraz… woreczkiem żółciowym.