Stres, określany jako reakcja mająca na celu przystosowanie się danej osoby do wymogów sytuacji w jakiej się znalazła, został uznany za kolejną chorobę cywilizacyjną dwudziestego pierwszego wieku.
Przyczyny wszechobecnego stresu
Główną przyczyną destrukcyjnego stresu jest między innymi: nadmiar codziennych obowiązków zarówno domowych jak i zawodowych, bezustanny pospiech, presja ze strony wymagającego przełożonego, obawa przed utratą pracy oraz lęk o zdrowie najbliższych. Długotrwałe napięcie nerwowe nie tylko negatywnie wpływa na życie rodzinne i towarzyskie, ale prowadzi również do poważnych problemów ze snem (kłopoty z zasypianiem, częste budzenie się w nocy), trudności z koncentracją, pamięcią lub odtwarzaniem usłyszanych niedawno informacji, znużenia, chronicznego zmęczenia, huśtawki nastrojów. Bardzo często pojawiają się: ból głowy, brzucha, pleców i karku, infekcje różnego pochodzenia, gniew, niezrozumiała złość czy uczucie niepokoju. W skrajnych przypadkach stres może być przyczyną nerwicy, depresji, a nawet myśli samobójczych, dlatego nie można go lekceważyć.
Walka ze stresem
Radzenie sobie ze stresem wymaga silnej psychiki oraz wiąże się z długotrwała praca nad własnymi emocjami i uczuciami. W walce ze stresem skuteczna może okazać się przede wszystkim odpowiednio zbilansowana, racjonalna dieta bogata przede wszystkim w witaminy ukryte w owocach i warzywach, a także intensywny ruch na świeżym powietrzu, kontakt z przyjaciółmi. W trakcie aktywności fizycznej wydzielają się tzw. hormony szczęścia (chociażby adrenalina), zwiększa krzepliwość i przepływ krwi, podnosi się jej ciśnienie, przyspiesza akcja serca i oddychanie, co pozytywnie wpływa na samopoczucie ogólne. Równowagę psychiczną mogą przywrócić między innymi: długi spacer, kontakt z przyrodą, rozwijanie własnych pasji oraz zainteresowań, profesjonalny masaż, medytacja. Warto również uzupełnić niedobory magnezu, który pozytywnie wpływa na prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego układu nerwowego.