Bakterie i wirusy, unoszące się w powietrzu, wciąż stanowią śmiertelne zagrożenie dla każdego człowieka. Niewidoczne dla ludzkiego oka bezustannie rozwijają się, mutują i uodporniają z czasem na kolejne nowoczesne szczepionki oraz lekarstwa. W przypadku wielu drobnoustrojów współczesna medycyna pozostaje niestety…bezradna. AIDS, Ebola, MERS, cholera czy SARS należą obecnie do najbardziej niebezpiecznych chorób dwudziestego pierwszego wieku wywoływanych przez wirusy.
AIDS i wirus HIV
AIDS jest ostatnim etapem choroby spowodowanej zakażeniem wirusem HIV. Oznacza zespół nabytego braku odporności, który z czasem prowadzi do wielu ciężkich schorzeń, takich jak: zapalenie płuc, ostre grzybice czy niektóre nowotwory. Wirus przenosi się podczas kontaktu z krwią bądź błoną śluzową zakażonej osoby oraz w trakcie stosunku seksualnego. Zakażenie HIV często nie wywołuje żadnych charakterystycznych objawów czy dolegliwości nawet przez wiele lat. Mimo bezustannie rozwijającej się nauki i medycyny nadal nie ma skutecznego leku lub szczepionki, eliminujących chorobę. Można jedynie spowolnić jej niszczycielskie działania, przedłużając życie chorego. Nosiciele HIV przyjmują preparaty antywirusowe, powstrzymujące namnażanie się wirusa. Według światowych statystyk każdego roku z powodu AIDS umiera około dwóch milionów osób na całym świecie.
Gorączka krwotoczna Ebola
Gorączka krwotoczna Ebola (zwana również chorobą marburską), wywołana przez wirus Ebola, jest ciężką, często śmiertelną chorobą zakaźną. Najczęściej występuje w krajach tropikalnych. Przenosi się drogą kropelkową oraz przez kontakt z płynami ustrojowymi (np. z krwią chorego). Pierwsze charakterystyczne objawy, takie jak gorączka powyżej 38 stopni Celsjusza, ból głowy, mięśni, gardła oraz osłabienie pojawiają się od dwóch dni do trzech tygodni od zakażenia. W drugim etapie choroby występują: wymioty, biegunka wysypka, zaburzenia czynności nerek i wątroby oraz krwawienia (zewnętrzne i wewnętrzne). Wirus Ebola jest wrażliwy na wysoką temperaturę, środki dezynfekcyjne oraz promieniowanie UV, ale nadal nie ma skutecznej szczepionki czy leku. Śmiertelność choroby wynosi około 90 procent.
MERS
MERS, czyli Bliskowschodni Zespół Niewydolności Oddechowej, jest niebezpieczną chorobą górnych dróg oddechowych, którą wywołuje wirus MERS – CoV. Wirus MERS występuje głównie w Arabii Saudyjskiej, ale istnieje ogromne ryzyko, że pojawi się również w innych krajach. Nosicielem niebezpiecznego wirusa prawdopodobnie są wielbłądy i nietoperze. Do najbardziej typowych objawów choroby należą: gorączka, kaszel oraz kłopoty z oddychaniem. W skrajnych przypadkach pojawia sie zapalenie płuc, które prowadzi do ostrej niewydolności oddechowej, uszkodzenia nerek i zespołu wykrzepienia wewnątrznaczyniowego. Wirus MERS jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych, przewlekle chorych i niedawno operowanych. Śmiertelność choroby wynosi 35 procent. Jak dotąd nie została opracowana przez naukowców skuteczna szczepionka przeciw wirusowi MERS, a leczenie choroby ogranicza się jedynie do zwalczania jej objawów.
Cholera
Cholera jest ostrą i zaraźliwą chorobą zakaźną przewodu pokarmowego. Główną przyczynę stanowi spożycie żywności lub wody skażonej śmiertelnie niebezpieczną bakterią cholery. Najbardziej charakterystycznym objawem choroby jest silna biegunka i wymioty, które w błyskawicznym tempie powodują odwodnienie organizmu. W skrajnych przypadkach prowadzi do śpiączki lub śmierci. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) każdego roku na cholerę zapada od 3 do 5 milionów ludzi na całym świecie, z czego aż około 120 tysięcy osób umiera. W dziejach ludzkości odnotowano dotychczas siedem pandemii choroby, głównie w krajach Afryki i Azji. W leczeniu cholery, trwającym minimum 3 – 5 dni, stosuje się antybiotykoterapię. Konieczne jest również uzupełnianie niedoborów elektrolitów i wody, często w formie dożylnej.
Żółta febra
Żółta febra (zwana również żółtą gorączką) jest chorobą wywoływaną przez niezwykle groźnego wirusa z grupy falwirusów, przenoszonego na ludzi głównie przez komary tropikalne i subtropikalne. Występuje głównie w krajach Afryki i Ameryki Południowej. Żółta febra objawia się przede wszystkim wysoką gorączką, bólem głowy i brzucha, uczuciem zmęczenia, wymiotami oraz nudnościami. Może mieć różny przebieg: od łagodnego do ciężkiego, kończącego się nawet śmiercią. Ogromnej liczbie zakażeń często towarzyszy żółtaczka, stąd nazwa „żółta febra”. Śmiertelność choroby sięga nawet do 50 procent. Leczenie żółtej febry, ze względu na brak skutecznych leków przeciwwirusowych, ogranicza się do wyrównania zaburzeń gospodarki wodno – elektrolitowej i zaburzeń krążenia oraz zwalczania gorączki i bólu. Na szczęście istnieją szczepienia ochronne przeciwko wirusowi żółtej febry.