16 stycznia 2025
heart-1767552_960_720

Ostatnie badania wskazują, że w ciągu roku polscy lekarze odnotowują około dziesięciu tysięcy przypadków zawału mięśnia sercowego, który należy do najczęściej występujących przyczyn zgonów zarówno wśród mężczyzn jak i kobiet. Jeszcze do niedawna choroba dotyczyła głównie osób powyżej pięćdziesiątego piątego roku życia, ale w ostatnich latach problemy z sercem dotykają również młodych ludzi.

Czynniki ryzyka

Zawał mięśnia sercowego, następujący w wyniku zamknięcia naczynia krwionośnego w sercu, co powoduje przerwanie dopływu krwi i tlenu, może pojawić się nieoczekiwanie nawet u osoby pozornie będącej „okazem zdrowia”, ponieważ prowadzą do niego procesy narastające powoli przez kilka lat. Zazwyczaj jest efektem rozwijającej się choroby wieńcowej, którą wywołuje szereg różnorodnych czynników takich jak: palenie papierosów, podwyższony cholesterol, nieleczone nadciśnienie tętnicze, otyłość, cukrzyca, picie alkoholu, zła dieta i wiele innych.

Profilaktyka to podstawa

Profilaktyka choroby wieńcowej opiera się przede wszystkim na wyeliminowaniu poszczególnych czynników ryzyka. Bardzo ważna jest więc odpowiednio zbilansowana dieta, walka ze zbędnymi kilogramami, aktywność fizyczna (najlepiej na świeżym powietrzu), “rzucenie” papierosów, zmniejszyć ilość spożywanego alkoholu i kofeiny, prawidłowe leczenie nadciśnienia oraz umiejętne kontrolowanie cukrzycy. Warto również zmienić dotychczasowy tryb życia, unikając sytuacji stresowych. Ogromną rolę w profilaktyce choroby wieńcowej odgrywają również regularne wizyty w gabinecie lekarskim oraz badania kardiologiczne, mające na celu ocenę ryzyka sercowo – naczyniowego. Warto systematycznie sprawdzać ciśnienie tętnicze (norma wynosi 120/80 mmHg) oraz poziom cholesterolu.

Każdy powinien pamiętać, że nigdy nie jest za późno na zmianę dotychczasowych nawyków, mających negatywny wpływ na zdrowie, co pozwoli zmniejszyć ryzyko wystąpienia pierwszego zawału serca.

Dodaj komentarz