Zakup samochodu stanowi dosyć wysoki wydatek, który dla większości osób wiąże się z koniecznością naruszenia wieloletnich oszczędności lub skorzystania z kredytu. Oznacza również poważne obciążenie domowego budżetu, dlatego tak ważne jest podjęcie właściwej decyzji. Każdy potencjalny klient przy zakupie używanego auta powinien kierować się przede wszystkim zasadą ograniczonego zaufania. Niestety w branży motoryzacyjnej nie brakuje nieuczciwych prywatnych sprzedawców czy zwykłych oszustów i „naciągaczy”. Pomocy można szukać w Internecie (m.in. na Ford Ka forum), gdzie nie brakuje także życzliwych ludzi, którzy chętnie pomogą, doradzą i odpowiedzą na pytania.
Gdzie szukać – Ford Ka forum
Wszechobecny internet sprawia, że ogromną popularnością i zainteresowaniem cieszą się głównie samochody wystawiane na różnorodnych aukcjach internetowych, serwisach ogłoszeniowych czy portalach społecznościowych. Potencjalny klient, bez wychodzenia z domu, może o każdej porze dnia i nocy obejrzeć zdjęcia, zapoznać się z opisem i porównać poszczególne oferty. Dostępne filtry pozwalają ograniczyć wyniki wyszukiwania oraz dostosować je do indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Inną opcję stanowi zakup używanego auta za pośrednictwem salonu samochodowego, w komisie lub sprowadzenie zza granicy. Wiąże się to jednak z koniecznością dopełnienia dodatkowych formalności. Wiele cennych informacji dotyczących wyboru i zakupu używanego auta można znaleźć na różnorodnych forach internetowych (np. Ford Ka forum), gdzie użytkownicy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Warto tam zajrzeć i przeczytać opisywane przez innych historie. Można zadać pytanie, rozwiać swoje wątpliwości i przede wszystkim poradzić się bardziej doświadczonych kupujących. Ford Ka forum to świetne miejsce dla wszystkich początkujących nabywców używanych samochodów.
Zanim kupisz…
Przy wyborze konkretnego samochodu używanego należy wziąć pod uwagę kilka podstawowych kwestii, takich jak:
- stan techniczny pojazdu (stan elementów karoserii, opon, hamulców, zawieszenia, silnika czy amortyzatorów);
- aktualny przebieg;
- historia eksploatacji zapisana w książce serwisowej;
- grubość powłoki lakierniczej na poszczególnych elementach nadwozia.
Obowiązkowym elementem jest również jazda próbna, podczas której przyszły właściciel powinien skupić się między innymi na ściąganiu samochodu przy hamowaniu lub przyspieszeniu, dodawaniu gazu czy jakiekolwiek stukanie przy skręcaniu. Wszelkie odchylenia od normy mogą oznaczać zużyte przeguby wahacze, łącznika stabilizatora bądź pękniętą sprężynę zawieszenia. Warto dokładnie i solidnie przygotować na piśmie umowę kupna-sprzedaży.