14 lipca 2024
czyste powietrze

Filtr HEPA jest powszechnie używany, między innymi w oczyszczaczach powietrza, odkurzaczach, czy klimatyzatorach. Dla większości z nas samo pojęcie HEPA jest znane i z pewnością już o nim słyszeliśmy. Czy jednak wiemy jakie jest działanie filtra HEPA i dlaczego stanowi on serce każdego dobrej jakości oczyszczacza powietrza?

Jak działa filtr HEPA?

Filtry HEPA to ważny element każdego dobrego oczyszczacza powietrza, stosują je najwięksi z branży, między innymi oczyszczacze powietrza od producenta Sharp, Conway, Ideał, czy Vestfrost.

Filtry HEPA zostały zbudowane z włókien z tworzywa sztucznego, lub włókna szklanego a cały proces filtracji przebiega w oparciu o 4 różne mechanizmy: przesiewanie, dyfuzja, inercja, przechwycenie. Filtr HEPA skutecznie wyeliminuje z powietrza zanieczyszczenia praktycznie o każdej wielkości. Dlatego też stanowi najważniejszy element większość oczyszczaczy powietrza.

Jakie filtry HEPA stosuje się w oczyszczaczach powietrza?

Najczęściej w oczyszczaczach powietrza do użytku domowego stosuje się filtr HEPA H13, jak np. w popularnym modelu Sharp KC-G60EUW oczyszczacz, w niektórych bardziej zaawansowanych modelach stosuje się filtr HEPA H14, jednak jest to znacznie rzadsza praktyka wśród producentów, ponieważ koszty eksploatacji są dużo wyższe a skuteczność niewiele większa, niż w przypadku HEPA H13.

Oczyszczacze powietrza od producenta Sharp- skuteczność na piątkę!

Oczyszczacze powietrza od producenta sharp cieszą się dużą popularnością, wszystko to dzięki niezwykłej ich skuteczności. W większości z nich oprócz standardowego już dla oczyszczaczy tej marki filtra HEPA, zastosowano także filtr wstępny, wkład węglowy, jonizator w Technologii Plasmacluster oraz filtr nawilżacza, jak np. w Sharp KC-G60EUW oczyszczacz. Tak złożony proces filtracji umożliwia wyeliminowanie wielu zanieczyszczeń, a nawet zniwelowanie unoszących się w powietrzu wirusów i bakterii.

Skuteczność jest oczywiście najważniejsza, ale liczą się także inne parametry. Oczyszczacze powietrza producenta sharp pracują niezwykle wydajnie, ale także bardzo cicho, tryb do pracy w nocy, umożliwia korzystanie z urządzenia, również podczas snu domowników. Spośród konkurencji wyróżnia je także długa żywotność filtrów oraz różnorodność modeli. Możemy wybrać taki z funkcją nawilżania, jak wspominany już popularny model Sharp KC-G60EUW oczyszczacz, albo postawić na oczyszczacz powietrza z jonizatorem.

Japońskiemu producentowi nie można odmówić również klasy w produktach, które z łatwością dopasujemy do każdego wnętrza, nowoczesny wygląd, funkcjonalność i wysoka skuteczność to cechy charakterystyczne oczyszczaczy powietrza od producenta Sharp.

Dobry oczyszczacz z filtrem HEPA- koszt

Zdarzają się skuteczne oczyszczacze powietrza bez filtrów HEPA, ponieważ technologia stale się rozwija, a ilość sposobów i metod filtracji rośnie, jednak te z filtrem HEPA wciąż należą do najpopularniejszych. Koszty oczyszczaczy powietrza są uzależnione od wielkości urządzenia, powierzchni oczyszczania, wydajności, zastosowanych filtrów, oraz funkcji. Na przykładzie firmy Sharp, najtańszy podstawowy model możemy kupić w cenie ok. 700 zł, najdroższy za ok 4500 zł. Jak widać zatem rozpiętość cenowa jest duża.

Artykuł powstał we współpracy z GoodAIR.pl

Dodaj komentarz