14 lipca 2024

Szalunek ścienny to sprzęt, który znajduje zastosowanie na różnego rodzaju budowach. Z jego pomocą możliwe jest łatwe i szybkie tworzenie idealnych kształtów ścian. Cały ten proces wymaga mało pracy i wysiłku. Gdzie warto stosować te rozwiązania? Podpowiadamy.

Jak działają szalunki ścienne?

Szalunki ścienne służą do nowoczesnego i szybkiego formowania ścian w trakcie wznoszenia różnego rodzaju budynków. Ze względu na swój uniwersalny charakter sprawdzają się zarówno przy budowie niewielkich domów, jak i przy dużych, wielopiętrowych konstrukcjach. Jeszcze wiele lat temu jedynym sposobem precyzyjnego stawiania ścian było tak zwane deskowanie. Polegało to na czasochłonnym tworzeniu form na każdy powstający element.

Dzisiaj standardem są szalunki ścienne, które przytwierdza się do istniejących umocnień w nowo powstającym budynku, a następnie w taką gotową formę wlewa się mieszankę betonową. Po jej wyschnięciu możliwy jest łatwy i szybki demontaż, a następnie przeniesienie szalunku w nowe miejsce. To właśnie możliwość wielokrotnego użytku przemawia za tym, że jest to jedno z najbardziej efektywnych rozwiązań w trakcie szybkiego wznoszenia budynków.

Zobacz także: https://kuriersierpecki.pl/w-jaki-sposob-szalunki-scienne-przyspieszaja-budowe/

Gdzie stosuje się szalunki ścienne?

Szalunki ścienne wykorzystują zwłaszcza firmy budowlane. Aby osiągnąć wysoką wydajność, zaoszczędzić czas i osiągnąć dużą precyzję oraz wysoką jakość trzeba sięgać po nowoczesne rozwiązania. W zależności od potrzeb stosuje się wersje lekko gabarytowe lub średnio gabarytowe. Te pierwsze nie wymagają ciężkiego sprzętu, więc nadają się idealnie zwłaszcza do niewielkich projektów. Natomiast średnio gabarytowe montuje się z pomocą żurawi budowlanych. Ich zaletą jest to, że są znacznie szersze, więc umożliwiają jeszcze szybsze wznoszenie pojedynczych ścian. Używa się ich zwłaszcza przy konstrukcjach wielopiętrowych budynków.

Szalunki ścienne znajdują szerokie zastosowanie we współczesnym budownictwie. Umożliwiają wznoszenie nie tylko jednostajnie wypełnionych ścian, ale również precyzyjne kształtowanie pełnowymiarowych otworów na drzwi i okna. Wystarczy w takim przypadku wybrać konkretny model szalunku, aby skorzystać z możliwości szybkiego stworzenia na przykład ściany balkonowej. Szalunki ścienne wykorzystuje się także jako elementy wspornikowe dla ozdobnych elewacji. Spełniają swoją rolę znacznie lepiej od klasycznych kolumn i pozwalają w efektywny sposób podzielić duże przestrzenie we wnętrzach użytkowych. Wysokiej jakości szalunki ścienne można zakupić na przykład w firmie https://szalbud.pl/.

1 thought on “Gdzie znajdują zastosowanie szalunki ścienne?

Dodaj komentarz