21 lutego 2024
alergia

Alergie dotykają wielu osób dorosłych. Mogą one towarzyszyć im już od wieku dziecięcego, ale również mogą być zdiagnozowane znacznie później. W jaki sposób leczy się alergie u dorosłych?

Jak rozpoznać alergię?

Do alergii dochodzi na skutek nieprawidłowej pracy układu immunologicznego. Powoduje on wtedy pojawienie się objawów alergicznych przy kontakcie z czynnikiem zewnętrznym – alergenem.

Alergii towarzyszą konkretne objawy, które pozwalają na jej rozpoznanie. Zaliczane są do nich przede wszystkim:

 • kaszel

 • kichanie

 • katar

 • zaczerwienienie i łzawienie oczu

 • swędzenie skóry

Takie objawy pojawiają się głównie w przypadku alergii wziewnych, czyli tych, w których alergen dostaje się do organizmu przez drogi oddechowe.

Wyróżnia się także inne rodzaje alergii, czyli kontaktowe, skórne oraz pokarmowe. Alergie kontaktowe i skórne pojawiają się na skutek kontaktu skóry z alergenem. Pojawiają się wtedy zaczerwienienie, swędzenie skóry, wysypka. W przypadku alergii pokarmowych natomiast dochodzi do objawów pokarmowych, na przykład biegunki, nudności, ale też objawów skórnych.

Jak rozpoznać alergię?

W celu rozpoznania alergii zaleca się wizytę u lekarza – alergologa, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem uczuleń.

Alergolog może zalecić wtedy odpowiednie badania, które pozwalają na określenie, co jest przyczyną objawów. Stosuje się najczęściej testy skórne oraz badania prowadzone z krwi.

Jeżeli poszukiwany jest alergolog Bytom – https://euromedical-bytom.pl/ jest miastem, gdzie można uzyskać profesjonalną pomoc lekarzy z dużym doświadczeniem w tej dziedzinie.

Leczenie alergii – jakie metody są najskuteczniejsze?

Gdy dochodzi do powstania alergii, w takim przypadku warto zdecydować się na jej leczenie, aby zminimalizować lub nawet całkowicie wyeliminować pojawiające się objawy. Jakie metody leczenia alergii używane są u osób dorosłych?

   1. Stosowanie leków przeciwalergicznych

Pozwalają one na szybkie zredukowanie objawów, dlatego można stosować je w przypadku kontaktu z alergenem. Mają one przede wszystkim formę tabletek, które można zakupić również bez recepty od lekarza.

   1. Stosowanie leków sterydowych

Leki tego typu używane są w przypadku nasilonych objawów alergii. Dają bardzo dobre rezultaty w przypadku objawów skórnych, ze strony układu oddechowego. Nie należy jednak korzystać z nich regularnie.

   1. Odczulanie

Jest to rodzaj procedury, która polega na stopniowym wystawianiu osoby z alergią na działanie alergenu w niewielkich, a potem większych dawkach. Pozwala na zbudowanie odporności na dany alergen. Odczulanie najczęściej polega na podawaniu leków w formie zastrzyków i prowadzone jest pod kontrolą alergologa.

Dodaj komentarz