Alergie dotykają wielu osób dorosłych. Mogą one towarzyszyć im już od wieku dziecięcego, ale również mogą być zdiagnozowane znacznie później. W jaki sposób leczy się alergie u dorosłych?
Jak rozpoznać alergię?
Do alergii dochodzi na skutek nieprawidłowej pracy układu immunologicznego. Powoduje on wtedy pojawienie się objawów alergicznych przy kontakcie z czynnikiem zewnętrznym – alergenem.
Alergii towarzyszą konkretne objawy, które pozwalają na jej rozpoznanie. Zaliczane są do nich przede wszystkim:
-
kaszel
-
kichanie
-
katar
-
zaczerwienienie i łzawienie oczu
-
swędzenie skóry
Takie objawy pojawiają się głównie w przypadku alergii wziewnych, czyli tych, w których alergen dostaje się do organizmu przez drogi oddechowe.
Wyróżnia się także inne rodzaje alergii, czyli kontaktowe, skórne oraz pokarmowe. Alergie kontaktowe i skórne pojawiają się na skutek kontaktu skóry z alergenem. Pojawiają się wtedy zaczerwienienie, swędzenie skóry, wysypka. W przypadku alergii pokarmowych natomiast dochodzi do objawów pokarmowych, na przykład biegunki, nudności, ale też objawów skórnych.
Jak rozpoznać alergię?
W celu rozpoznania alergii zaleca się wizytę u lekarza – alergologa, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem uczuleń.
Alergolog może zalecić wtedy odpowiednie badania, które pozwalają na określenie, co jest przyczyną objawów. Stosuje się najczęściej testy skórne oraz badania prowadzone z krwi.
Jeżeli poszukiwany jest alergolog Bytom – https://euromedical-bytom.pl/ jest miastem, gdzie można uzyskać profesjonalną pomoc lekarzy z dużym doświadczeniem w tej dziedzinie.
Leczenie alergii – jakie metody są najskuteczniejsze?
Gdy dochodzi do powstania alergii, w takim przypadku warto zdecydować się na jej leczenie, aby zminimalizować lub nawet całkowicie wyeliminować pojawiające się objawy. Jakie metody leczenia alergii używane są u osób dorosłych?
-
-
-
Stosowanie leków przeciwalergicznych
-
-
Pozwalają one na szybkie zredukowanie objawów, dlatego można stosować je w przypadku kontaktu z alergenem. Mają one przede wszystkim formę tabletek, które można zakupić również bez recepty od lekarza.
-
-
-
Stosowanie leków sterydowych
-
-
Leki tego typu używane są w przypadku nasilonych objawów alergii. Dają bardzo dobre rezultaty w przypadku objawów skórnych, ze strony układu oddechowego. Nie należy jednak korzystać z nich regularnie.
-
-
-
Odczulanie
-
-
Jest to rodzaj procedury, która polega na stopniowym wystawianiu osoby z alergią na działanie alergenu w niewielkich, a potem większych dawkach. Pozwala na zbudowanie odporności na dany alergen. Odczulanie najczęściej polega na podawaniu leków w formie zastrzyków i prowadzone jest pod kontrolą alergologa.