21 lutego 2024

Podwodny świat, pełen tajemniczych stworzeń i roślin, wciąż intryguje i fascynuje współczesnego człowieka, który chciałby przynajmniej raz w życiu zobaczyć niezwykłą rafę koralową, sfotografować morskie zwierzęta czy przenieść się do zupełnie innego świata. Nurkowanie stanowi wprawdzie wspaniałą przygodę, dostarczającą wielu niesamowitych wrażeń, ale wymaga solidnych przygotowań. Pod wodą panuje wyższe ciśnienie, dlatego organizm ludzki zachowuje się zupełnie inaczej niż na lądzie.

Niezbędne badania

Kurs nurkowania może ukończyć nie tylko każdy dorosły (nie ma ograniczeń wiekowych), ale również dzieci powyżej ósmego roku życia oraz osoby…niepełnosprawne, które potrafią pływać i nie mają poważnych problemów zdrowotnych. Podstawowym i niezbędnym dokumentem, wymaganym zarówno przez polskich jak i zagranicznych instruktorów, jest zaświadczenie o braku przeciwwskazań do nurkowania wydawane przez dowolnego lekarza. Osoby, które pracują wiele godzin w pozycji siedzącej (zazwyczaj przy biurku),  nie ćwiczą, palą papierosy, mają nadciśnienie lub nadwagę, a także po czterdziestce koniecznie powinny wykonać tzw. wysiłkowe EKG. Badanie pokaże jak serce pracuje w czasie wysiłku fizycznego, czy są zaburzenia rytmu bądź objawy niedokrwienia. U wszystkich zainteresowanych należy natomiast sprawdzić ciśnienie krwi (norma  wynosi 140/90), poziom całkowitego cholesterolu (nie może być wyższy niż 200 jednostek), zrobić rentgen klatki piersiowej oraz podstawowe badania badanie krwi i moczu.

Przeciwwskazania do nurkowania

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do nurkowania jest padaczka oraz niektóre wady serca i choroby płuc (np. czynna astma oskrzelowa lub przewlekła obturacyjna choroba), ciąża, nawracające migreny, skłonność do ataków paniki, lek przed otwartymi lub zamkniętymi przestrzeniami. Nie powinny nurkować również osoby z krótkowzrocznością większą niż minus pięć dioptrii, ponieważ wiąże się z ryzykiem odklejenia siatkówki.

Nurkowanie należy do bezpiecznych sportów i przy amatorskim uprawianiu wiąże się z minimalnym ryzykiem, ale przed ostatecznym podjęciem decyzji warto skonsultować się ze swoim lekarzem.

 

Dodaj komentarz