29 listopada 2022

W dobie nowoczesnych, wyposażonych w szereg różnorodnych funkcji niezwykle popularnych aparatów cyfrowych czy “lustrzanek” dostępnych w atrakcyjnych, przystępnych cenach, fotografowanie staje się prawdziwą przyjemnością. Może również zamienić się w fantastyczną przygodę życia, która nie tylko dostarcza wielu wrażeń i emocji, ale również pozwala poznać nowe miejsca lub ciekawych ludzi.

Pierwsze kroki

Przygodę od fotografowania najlepiej rozpocząć od…przeczytania instrukcji obsługi posiadanego aparatu fotograficznego, która zawiera również wiele podstawowych zagadnień z zakresu fotografii. W trakcie zgłębiania poszczególnych funkcji “cyfrówki” lub “lustrzanki” można bowiem od razu przetestować poszczególne ustawienia. Każdy początkujący fotograf musi poznać szereg niezbędnych pojęć takich jak chociażby sposób ustawienia aparatu, wybór odpowiedniego trybu pracy, przysłona, czas otwarcia migawki, czułość filmu, matryca światłoczuła czy ISO. Opanowanie sprzętu od strony technicznej pozwoli bowiem na doskonałą kontrolę nad wykonywanymi czynnościami oraz umożliwi poprawnie wyeksponować dany przedmiot lub osobę na zdjęciu. Skomplikowane pojęcia i definicje często sprawiają, że osoby, stawiające pierwsze nieporadne kroki w dziedzinie fotografii, niestety bardzo szybko zniechęcają się, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość.

Fotografia dla początkujących

Wykonanie dobrej jakości zdjęcia, przyciągającego uwagę, wymaga bezustannego zgłębiania tajników fotografowania oraz samodoskonalenia. Poznanie różnorodnych technik fotograficznych, a także czerpanie wiedzy z twórczości znanych i cenionych na świecie artystów pozwala na umiejętne korzystanie z aparatu fotograficznego. Niezwykle cennym źródłem dla początkującego fotografa mogą okazać się różnorodne internetowe portale społecznościowe, tematyczne strony internetowe, poradniki fora czy strony znanych i cenionych w świecie fotografii artystów. Warto również zapisać się na profesjonalny kurs internetowy lub warsztaty, które wbrew pozorom nie są zbyt drogie.

 

Dodaj komentarz