14 lipca 2024

Kradzież samochodu, bez względu na jego markę, model czy nawet rocznik, zawsze stanowi dla właściciela poważny problem i stratę finansową. Nie istnieje wprawdzie w pełni skuteczne zabezpieczenie, chroniące pojazd przed przywłaszczeniem, ale nowoczesne rozwiązania znacznie utrudniają działania złodzieja lub pomagają w odnalezieniu auta.

Alarm samochodowy

Obecnie jednym z najpopularniejszych, a przy tym najskuteczniejszym sposobem zabezpieczenia samochodu przed kradzieżą jest autoalarm, którego zakup często stanowi prawdziwe wyzwanie dla właściciela pojazdu. Każdy autoalarm powinien posiadać przede wszystkim znak bezpieczeństwa B oraz homologację. W ofercie poszczególnych producentów dostępne są cztery klasy: popularna, standardowa, profesjonalna i ekstra. Idealne rozwiązanie stanowi natomiast autoalarm z immobiliserem montowany w ASO, który w ciągu zaledwie kilkunastu sekund po wyłączeniu powoduje automatyczne zablokowanie zapłonu, rozrusznika oraz całego systemu zasilania paliwem. Ponowne uruchomienie auta możliwe jest wyłącznie po zbliżeniu do czujnika immobilisera specjalnego transpondera.

Blokada skrzyni biegów

Jeszcze do niedawna większość kierowców stosowała zewnętrzne blokady drążka skrzyni biegów, z którymi złodzieje szybko sobie poradzili. Obecnie producenci samochodów montują blokady wewnętrzne w obudowie tunelu centralnego, zróżnicowane pod względem budowy, dzięki czemu można je wykorzystać zarówno w pojazdach z ręczną jak i automatyczną skrzynią biegów. Blokadę włącza się wyłącza kluczykiem, a sforsowanie tego typu zabezpieczenia jest niezwykle trudne.

Blokada kolumny kierowniczej

Innym, nie mniej skutecznym rozwiązaniem, może być założenie blokady kolumny kierowniczej, montowana na kolumnie kierowniczej pod deską rozdzielczą. Przekręcenie specjalnego klucza powoduje unieruchomienie kierownicy w jednym położeniu podobnie jak skrzynię biegów.

Precyzyjne lokalizatory

Ciekawym sposobem są innowacyjne lokalizatory, które umożliwiają namierzenie skradzionego samochodu, dzięki takim systemom jak GPS czy GSM.  Nowoczesne moduły wykrywają trasę pojazdu, a następnie włączają alarm i powiadamiają właściciela za pośrednictwem sms-a. Lokalizatory dostępne na rynku posiadają szereg różnych funkcji takich jak zaznaczanie wybranego obszaru na mapie, po przekroczeniu którego automatycznie włącza się alarm.

Dodaj komentarz