![start w dorosłość](https://onaband.pl/wp-content/uploads/2020/09/pexels-helena-lopes-697243-1.jpg)
Każdy rozpoczynający naukę student marzy o bujnym życiu towarzyskim – w końcu nie samą nauką żyje człowiek. Ważnym aspektem studenckiego życia jest znalezienie lokum, którego standard, usytuowanie i koszty będą odpowiednie. Rozpoczęcie studiów to ważny etap w życiu. Zmienia się w nim wszystko – z dnia na dzień następuje start w dorosłość. Mieszkanie w akademiku pomoże odnaleźć się w nowej rzeczywistości, zawrzeć nowe znajomości i przeżyć ekscytujące przygody.
Czas na studia! Od czego zacząć?
Szukanie swojej przestrzeni do życia należy zacząć od analizy sytuacji materialnej i preferencji mieszkaniowych. Jeśli chcemy uzyskać miejsce w akademiku państwowym, warto złożyć dokumenty tuż po ogłoszeniu wyników rekrutacji. Po otrzymaniu zakwaterowania należy uiścić niezbędne opłaty i uzyskać informacje o terminie zamieszkania.
Często na wstępnie wymagana jest kaucja oraz zadatek ustalony przez uczelnię, co też trzeba wziąć pod uwagę przy rozkładaniu nakładów finansowych. Niektóre uczelnie pozwalają na wybór współlokatora albo przydzielają go losowo. Jeśli trafimy na kogoś nieodpowiedniego dla nas, można zgłosić potrzebę zmiany pokoju u kierownika domu studenckiego. Pary nieformalne mogą mieć problem ze wspólnym zakwaterowaniem. Jednak na terenie każdego akademika są pokoje małżeńskie.
Życie codzienne w akademiku – co-living
W studenckim życiu ważne jest stworzenie sobie warunków do nauki. Każdy student jest sam odpowiedzialny za proces naukowy. Potrzebne jest są spokój, cisza i wygoda, zwłaszcza w czasie sesji. W akademikach państwowych są segmenty, w skład których wchodzą dwa, trzy pokoje jedno-, dwu- lub trzyosobowe. Ich wyposażenie jest dość oszczędne i ogranicza się do: łóżka, pościeli (choć można przywieźć swoją) biurka, lampki, półki i szafki. Wnętrze można ocieplić własnymi bibelotami, obrazami, plakatami lub zdjęciami.
![Akademik jako start w dorosłość? Dlaczego nie!](https://onaband.pl/wp-content/uploads/2020/09/pexels-tim-gouw-52608.jpg)
Nie zawsze w pokojach znajdziemy lodówkę. W każdym segmencie znajduje się łazienka z prysznicami oraz toaleta. Na jedno całe piętro przypada kuchnia oraz suszarnia prania, które trzeba dzielić niekiedy z kilkudziesięcioma osobami. W akademiku obowiązuje cisza nocna od godziny 22.00, jednak często jest łamana przez imprezowiczów. Osoby odwiedzające mieszkańców muszą zostawić dowód tożsamości lub wpisać się do specjalnej księgi. Goście nie mogą zostawać na noc.
Brzmi spartańsko? Jest na to rozwiązanie.
Prywatne akademiki w Łodzi i nie tylko – ułatwiony start w dorosłość?
Dla osób, którym zależy na wyższym standardzie, powstały akademiki prywatne. Przykładem jest BASE CAMP w Łodzi. Kompleks usytuowany jest w centrum miasta w historycznym budynku „Łódzkiej Drukarni” nieopodal Uniwersytetu Łódzkiego. Obiekt jest niezwykle nowoczesny i odpowiadający na potrzeby młodych ludzi. Pokoje mają ciekawy wystrój są przestronne (zaczynają się od 25 metrów kwadratowych), wyposażone w łazienkę i kuchnię. Na miejscu znajduje się także siłownia oraz wypożyczalnia rowerów miejskich. W okolicy są tereny zielone oraz główna ulica Łodzi – Piotrkowska.