22 września 2023
dwaj chłopcy biją się poduszkami na łóżku

W łóżku spędzamy sporą część swojego życia. O ile na wybór i zakup kanapy lub mebli kuchennych poświęcamy sporo energii i pieniędzy, o tyle kwestie wygody podczas snu często traktujemy po macoszemu. Niejednokrotnie lekceważymy kwestię doboru materacy i łóżek zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

A przecież sen to podstawa zdrowia i dobrego samopoczucia. Liczne badania naukowe dowodzą, że   idealny nocny odpoczynek wpływa na poprawę pamięci, systemu odpornościowego a nawet na publiczne wystąpienia. Rama łóżka, co prawda zbytnio nie wpływa na jakość naszego snu, ale już sam materac – tak. Dlatego tak ważne jest przyjrzenie się na czym śpimy – i zainwestowanie w dobrze dobrany i porządnej jakości materac. Zwłaszcza, gdy myślimy o naszych dzieciach.

chłopiec leży na łóżku

Twardy czy miękki?

Wybór dziecięcego materaca determinują trzy podstawowe czynniki: wielkość, twardość i rodzaj. Wielkość uzależnione jest oczywiście od rozmiarów dziecięcego łóżeczka. Największy kłopot mają tu rodzice niemowląt – wybór tutaj jest zdecydowanie mniejszy niż tych dla osób dorosłych i starszych dzieci. Być może warto więc, o ile mamy takie możliwości lokalowe kupić nieco większe łóżeczko. A jaki wybrać materac dla noworodka? Tutaj odpowiedź jest prosta, taki, na jakim jest wygodnie wam. Wasz nowy członek rodziny i tak najwięcej czasu spędzi bowiem w waszym łóżku.

Kusi was, żeby kupić super miękki materac dla dziecka? To nie jest zbyt dobry pomysł. Co prawda miło zapaść się w sen na mięciutkim podłożu, jednak nieukształtowany kręgosłup dziecka raczej wam za takie wygody nie podziękuje. Zdecydowanie lepiej postawić na materac o średniej twardości – zapewnia on komfort snu osobom do 80 kg wagi, sprawdzi się więc u dzieci w każdym wieku (w tym u noworodków i niemowląt).

Tradycyjnie czy nowocześnie?

Bonnelowy, kieszeniowy czy piankowy? To kolejne pytanie, które spędza sen z powiek rodzicom, którzy zastanawiają się nad tym jaki materac dla dziecka kupić.

Materac sprężynowy, czyli bonnelowy, to absolutny klasyk w tej dziedzinie. Te produkowane współcześnie różnią się jednak znacznie od tych produkowanych jeszcze kilka lat temu –  nie zapewniają nam już atrakcji w postaci skrzypienia lub wystających sprężyn i zazwyczaj stanowią całkiem dobry wybór. Niestety są one nieco bardziej twarde niż ich nowocześni kuzyni i mogą nie sprawdzić się w przypadku małych dzieci.

Materace kieszeniowe to bardzo bliska rodzina materacy bonnelowych – różnica tkwi w sposobie zamontowania sprężyn. W tym przypadku każda spirala ma własną kieszeń, dzięki czemu nie nachodzą one na siebie wzajemnie. Zwiększa to elastyczność materaca i łatwo dopasowują się do kształtu śpiącego na nim człowieka.

Nowoczesne materace piankowe są polecane najczęściej do pokojów dziecinnych. Wśród ich podstawowych zalet wymienia się doskonałą elastyczność, łatwość dopasowania do sylwetki oraz przewiewność pozwalającą na regulacje temperatury i odprowadzenie wilgotności. Ten typ materacy polecany jest również alergikom – a tych, wśród naszych milusińskich nie brakuje.

Zobacz także artykuł o tym jak wybrać łóżeczko dla niemowlaka: https://czasdzieci.pl/ro_artykuly/id,11584c73.html

Dodaj komentarz