26 marca 2025
wnętrze mieszkania co-living

Myśl o rozpoczęciu dorosłego życia na własny rachunek dla wielu młodych jest bardzo ekscytujące, ale bywa też niepokojące. Wyprowadzka z rodzinnego domu daje więcej swobody, ale oznacza także więcej obowiązków oraz konieczność samodzielnego zadbania o swoje potrzeby. Dla tych, którzy wywodzą się z licznej rodziny dodatkowym wyzwaniem może być zamieszkanie w pojedynkę, zwłaszcza w obcym miejscem. To zrodziło pomysł na lepszy i bezpieczniejszy start w przyszłość, nazywany co-livingiem. Co za sobą kryje to tajemnicze, angielskie wyrażenie?

Co-living – żyjemy razem, jesteśmy wspólnotą

Zwrot „co-living” to skrót od angielskiego wyrażenia „community living”, czyli „ życie we wspólnocie”. Określa grupę osób, które decydują się zamieszkać w jednym miejscu i stanowić wspólnotę, czy to w spożywaniu posiłków, korzystaniu z podstawowego wyposażenia domu lub też płaceniu rachunków. Dla młodych osób stanowi to świetną możliwość na wejście w dorosłość bez uczucia osamotnienia czy całkowitej odrębności społecznej, która często dotyka osoby rozpoczynające studia czy pracę w nowym miejscu. Idea co-livingu jest elastyczna, dlatego osoby chcące z niej skorzystać, mogą same wybrać, w których dziedzinach życia zechcą być „we wspólnocie”, a w której zachowają własną niezależność.

Sprawdź sam!

Świetnym unaocznieniem co-livingu w życiu codziennym jest chociażby życie w akademiku. Prywatny akademik (link: basecampstudent.com/pl/lokalizacje/niemcy/potsdam/) na wysokim poziomie to małe miasteczko studenckie, które skupia młodych ludzi mających te same cele na obecnym etapie życia – kształcić się i zdobywać wiedzę. Zarówno lokalizacja, jak i wyposażenie takiego akademika sprzyja właśnie temu celowi. Chociaż każdy student ma w akademiku swój kąt, w miarę możliwości może dzielić z innymi mieszkańcami kuchnię, pokoje do nauki i rozrywki, siłownię czy pralnię. Jednocześnie zachowują prywatność dzięki oddzielnym pokojom i łazienkom.

pokój w mieszkaniu co-livingowym

Zalety co-livingu oczami młodego człowieka

Dla młodego człowieka, który dopiero stawia pierwsze kroki w dorosłym życiu bardzo ważne jest poczucie, że w razie czego, może na kimś polegać. Studenci zamieszkujący w prywatnym akademiku zyskują stabilność w postaci pewnego miejsca zamieszkania o wysokim standardzie, mogą nawiązać silne przyjaźnie na całe życie, a także znacząco obniżyć koszty życia przy zachowaniu jego godziwego poziomu. Prywatny akademik to optymalne rozwiązanie, które daje nam swobodę i niezależność, a jednocześnie zapewnia towarzystwo i poczucie przynależenia do społeczności. Możliwość wspólnego przygotowywania i spożywania posiłków, wspólnego uczenia się czy wspólnego spędzania czasu jest nieoceniona, gdy trafiamy do zupełnie obcego miejsca, z dala od bliskich. To bez wątpienia jeden z najlepszych sposobów na wejście w dorosłość na studiach bez przykrych doświadczeń, takich jak samotność, brak środków do życia czy zależność od obcych osób.

Dodaj komentarz