14 lipca 2024
dom na wsi

Coraz wyższe rachunki za ciepło nie dają Ci spokoju? Tak tak – choć mroźne zimy zdecydowanie należą do przeszłości, przynajmniej w ostatnich latach, to wciąż ogrzewanie domu może być sporym obciążeniem dla budżetu. Jeżeli jednak zdecydujesz się na piec kondensacyjny, to w radykalny sposób możesz obniżyć wydatki na zapewnienie przyjemnego ciepła w swoim domu. Zobacz, co jeszcze mogą zapewnić Ci kotły kondensacyjne.

Kondensacja – co to jest?

Zjawisko wykorzystywane w tych urządzeniach występuje praktycznie wszędzie w przyrodzie. Kondensacja to nic innego jak po prostu skraplanie się pary wodnej. Aby sobie to wyobrazić, pomyśl o zimnym poranku. Para wodna z powietrza osadza się choćby na trawie czy drzewach (szczególnie liściach). W rezultacie, pojawiają się tam krople rosy.

kotły - ogrzewanie domu zimą

Tak samo działa to w przypadku pieców kondensacyjnych. W spalinach również znajduje się para wodna, która po prostu się skrapla. I tu pojawia się ważna kwestia odróżniająca zwykłe kotły od ich kondensacyjnych odpowiedników – tam, gdzie nie ma takiego rozwiązania, to energia “idzie” w komin. W piecach kondensacyjnych – jest spalana, więc tym samym wykonuje on mniej pracy, a jednocześnie dostarcza określoną ilość ciepła.

Kotły kondensacyjne jak to działa?

Jak już wspominaliśmy powyżej, para wodna ze spalin zamienia się w energię. Ta jest z kolei dystrybuowana do centralnego ogrzewania. Gdyby porównać taki piec kondensacyjny z tradycyjnymi urządzeniami to jasno widać, że jest on znacznie skuteczniejszy i tańszy w eksploatacji. Jego sprawność jest po prostu o wiele wyższa.

Przekładając to na liczby – kotły kondensacyjne mają sprawność na poziomie 94%. To oznacza, że praktycznie całe paliwo jest skutecznie spalane.

Kotły kondensacyjne lepsze dla środowiska

Efektywność energetyczna oznacza również znacznie mniejszą emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Czyli – nie tylko zapewniasz sobie skuteczne źródło ogrzewania, ale przede wszystkim dbasz o to, by do środowiska nie trafiały szkodliwe substancje.

duży dom zdjęcie

Pamiętajmy też o kwestii trwałości. Opisywane rozwiązania są w stanie wytrzymać przez naprawdę długi czas eksploatacji. Efektywność energetyczna sprawia, że silniki nie są przeciążane, więc nie ma tu ryzyka ich uszkodzenia.

Komfort użytkowania

Ale to jeszcze nie wszystko. Warto też dodać, że konstrukcja takich pieców oznacza znacznie cichszą pracę. W porównaniu z tradycyjnymi urządzeniami, działają praktycznie bezgłośnie. Wszyscy chyba wiemy, jak uciążliwe potrafi być nagłe uruchomienie się pieca w środku nocy, prawda? Pod tym względem, piec kondensacyjny zdecydowanie lepiej wypada od swoich konwencjonalnych odpowiedników.

Ile to kosztuje?

Nie ma się co oszukiwać. Piec kondensacyjny jest wyraźnie droższy od swoich konwencjonalnych odpowiedników. Warto jednak pamiętać o tym, że to inwestycja, która zdecydowanie zwróci się w trakcie eksploatacji. Niższe rachunki za prąd oraz lepsza trwałość sprawiają, że kotły kondensacyjne zapewniają o wiele mniejsze wydatki na użytkowanie. 

Dodaj komentarz