27 lutego 2024

Zimowa aura z minusowymi temperaturami, obfitymi opadami śniegu, a nierzadko również z lodem na szosie stanowi prawdziwe wyzwanie dla każdego, nawet doświadczonego kierowcy. Brak odpowiedniego przygotowania samochodu oraz podstawowej wiedzy często stają się przyczyną poważnych kolizji drogowych i wypadków. Bezpieczeństwo i komfort jazdy w zimowych, trudnych warunkach z pewnością zapewnią zimowe opony, dokładnie odśnieżone szyby, sprawny akumulator i dobrej jakości paliwo.

Zimowe opony

Opony zimowe, które stanowią podstawowy i zdecydowanie najważniejszy element wyposażenia samochodu w mroźne dni, koniecznie trzeba założyć, gdy temperatura powietrza spada poniżej 7 stopni Celsjusza. „Miękkie zimówki”, wykonane z materiałów zawierających większą ilość krzemki oraz wyposażone w bieżnik z dużymi kostkami i ponacinany wieloma lamelkami, zachowują elastyczność i przyczepność na śliskiej nawierzchni.

Odśnieżanie szyb

W trakcie podróży niezwykle istotna dla bezpieczeństwa kierowcy i jego pasażerów jest przede wszystkim doskonała widoczność. Niestety zazwyczaj gwałtowny spadek temperatury powietrza poniżej zera sprawia, że na szybach pojawia się lód. Doskonałym rozwiązaniem na zamarzające szyby jest spryskanie ich od środka mieszanką wody i octu lub denaturatu w proporcja 3:1. Należy również pamiętać, aby zostawiając samochód na mrozie przez dłuższy czas, odchylić wycieraczki, dzięki czemu nie przymarzną do szyby.

Sprawny akumulator

W trudnym, zimowym okresie każdy akumulator wymaga szczególnej uwagi i przygotowania, polegającego na regularnym sprawdzaniu poziomu elektrolitu i jego wartości naładowania oraz czyszczeniu. Warto również odwiedzić najbliższy serwis, gdzie doświadczony mechanik dokona pomiaru prądu ładowania oraz prądu upływu na postojach, a także sprawdzi stan przewodów do alternatora i rozrusznika.

Odpowiednie paliwo

Nie mniej ważnym elementem, zapewniającym dynamiczną jazdę samochodem w niskich temperaturach, jest dobrej jakości paliwo, zawierające odpowiednie dodatki (tzw. paliwo zimowe). Warto tankować paliwo na znanych i renomowanych stacjach benzynowych, które oferują swoim klientom sprawdzone produkty.

Niezbędnym elementem wyposażenia każdego kierowcy są również różnorodne odmrażacze do zamków (należy je nosić przy sobie), latarka.

Dodaj komentarz