27 września 2023
czyszczenie ekspresu do kawy

Pyszna, aromatyczna kawa to coś, bez czego wielu z nas nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia. Lubimy pić ją do śniadania, ale też jako dodatek do czegoś słodkiego, na przykład podczas miłego spotkania z przyjaciółmi. Dobrze zaparzona, świeżo mielona kawa nie bez powodu nazywana jest „napojem bogów”. Aby zaparzyć wyśmienitą kawę, potrzebne są nie tylko wysokiej jakości ziarna kawy, ale też odpowiedni sprzęt. Obecnie bardzo popularne są ekspresy przelewowe i ciśnieniowe, które pozwalają na przyrządzanie różnych rodzajów kawy – od klasycznego espresso po kremowe, delikatne latte. Jeżeli każdego dnia parzymy kawę w ekspresie, warto wiedzieć jak czyścić ekspres do kawy oraz jak często należy to robić.

Czyszczenie ekspresu do kawy krok po kroku

Musimy wiedzieć, iż codzienne parzenie kawy nie pozostaje bez wpływu na sprzęt do jej przyrządzania. Powstałe osady mogą wpływać negatywnie na smak napoju, ale też przyczynić się do szybszego zepsucia ekspresu. Aby tego uniknąć, konieczne jest regularne czyszczenie ekspresu do kawy. Każdy ekspres do kawy posiada nieco inny system czyszczenia zalecony przez producenta, do którego musimy się stosować.

Ekspres wymaga czyszczenia zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Do czyszczenia zewnętrznej części ekspresu wybierzmy delikatną ściereczkę, najlepiej wykonaną z mikrofibry, oraz środek czyszczący bez drobinek ścierających, aby nie zarysować delikatnej powierzchni ekspresu i nie pozostawić smug.

kawa w kubku

Jak odkamieniać ekspres do kawy?

Jeśli chodzi o czyszczenie wnętrza ekspresu, oprócz dokładnego mycia dzbanka (w przypadku ekspresu przelewowego), musimy go regularnie odkamieniać. W nowoczesnych ekspresach znajduje się specjalny system, który poinformuje nas o konieczności odkamienienia. Zazwyczaj warto to zrobić raz na 200-300 zaparzonych kaw.

W jaki sposób bezpiecznie odkamienić ekspres do kawy? Zwykle polega to na oczyszczeniu i napełnieniu zbiornika na wodę, a następnie wpuszczeniu do ekspresu preparatu do odkamieniania. Następnie włączamy ekspres po to, by woda z preparatem przepłynęła przez wnętrze ekspresu i go oczyściła. Na koniec czynność należy powtórzyć przy użyciu czystej wody, aby dokładnie przepłukać wnętrze ekspresu. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnych tabletek do czyszczenia ekspresu, które odkamienią wnętrze, oczyszczą je, a także ochronią przed korozją.

Więcej szczegółowych informacji na temat czyszczenia ekspresu do kawy znajdziecie w tym artykule: https://www.wprost.pl/zycie/10340545/czyszczenie-ekspresu-do-kawy-jak-prawidlowo-dbac-o-ekspres.html.

Dlaczego to tak ważne, by czyścić ekspres do kawy?

Brak odpowiedniej higieny ekspresu do kawy niesie za sobą wiele przykrych konsekwencji. Jak już wspomnieliśmy, osadzający się we wnętrzu osad i kamień wpływa na jakość kawy, obniżając jej walory smakowe. Ponadto niedostatecznie wyczyszczony ekspres z czasem znacznie szybciej ulegnie zużyciu. Oprócz tego niedostatecznie wyczyszczony ekspres do kawy skutkuje powstawaniem osadu na kubkach i filiżankach. A co najważniejsze, brudny ekspres to znacznie większe ryzyko namnażania się bakterii, wirusów i grzybów niebezpiecznych dla naszego zdrowia.

Dodaj komentarz