14 lipca 2024
Mieszkanie czy akademik - warto zadbać o dobre towarzystwo

W życiu każdego z nas przychodzi taka chwila, kiedy trzeba wyfrunąć z rodzinnego gniazda. W większości przypadków tym przełomowym momentem są studia, zazwyczaj wybierane poza własnym miastem, nierzadko też krajem. Ale wybór odpowiedniej uczelni i konkretnego kierunku studiów nie jest jedynym dylematem, przed którym staje młody człowiek.

Kolejnym problemem jest wybór miejsca, które przez kilka kolejnych lat będzie nowym domem. Mieszkanie czy akademik? Akademik czy mieszkanie? A jeśli akademik, to jaki powinien być ten idealny pokój dla studenta XXI wieku? Poniżej nie znajdziesz jednoznacznej odpowiedzi, bo nikt nie może podjąć decyzji za Ciebie. Znajdziesz za to plusy i minusy każdej z opcji. Zaczynamy!

Od czego powinien zależeć twój wybór?

Zastanawiasz się co wybrać – mieszkanie czy akademik? Koniecznie weź pod uwagę kilka dość istotnych kwestii. Na pierwszym miejscu są kwestie finansowe.

Jak oszczędzić na studiach? Tańszy jest akademik czy mieszkanie?

Mieszkanie czy akademik? Przeczytaj artykuł, w którym znajdziesz jeszcze więcej argumentów >>>

Ty i Twoi rodzice najlepiej wiecie, ile złotówek możecie przeznaczyć na wynajem „czterech kątów”. Jasno sprecyzowany budżet już na samym początku ułatwi Ci podjęcie decyzji i pomoże w eliminacji różnych opcji, które gdzieś tam po drodze zaczną się pojawiać. Równie ważne są indywidualne preferencje, twoja osobowość i styl życia. Zastanów się w jakich warunkach lubisz się uczyć, czy potrzebujesz do życia ludzi, czy wolisz iść własną drogą samotnie, bo np. jesteś introwertykiem. Wbrew pozorom jest to bardzo ważne!

Wynajmowanie własnego mieszkania – plusy

Samodzielne wynajmowanie mieszkania to rozwiązanie dobre dla osób, które nie są zbyt mocno nastawione na studencką socjalizację lub ponad wszystko cenią sobie niezależność.

Największą zaletą wynajmowania mieszkania jest to, że możemy znaleźć lokum, które pod każdym względem będzie dopasowane do nas i naszych potrzeb. Dużą zaletą opcji „wynajmę sobie mieszkanie” jest na pewno zdecydowanie większa swoboda. To Ty decydujesz, jakie zasady będą panowały w mieszkaniu, kogo i jak często będziesz do siebie zapraszać. Dzięki wynajętemu mieszkaniu możesz mieć swoją przestrzeń, której nie będziesz musiał z nikim dzielić. Jednym słowem, w takim miejscu możesz czuć się jak w domu. A poza tym, sam sobie będziesz panem / panią. Nikt do niczego nie będzie cię zmuszał i nikt nie będzie niczego ci zakazywał. Jednym słowem – wolność, bez przypadkowych osób, z którymi albo się polubisz, albo nie.

Mieszkanie czy akademik? W mieszkaniu łatwiej poczuć się jak u siebie
W wynajmowanym mieszkaniu masz więcej możliwości urządzania wnętrza – ale pamiętaj omówić to z właścicielem!

Wynajmowanie własnego mieszkania – wady

Jest też kilka „ale” do opcji „wynajmę sobie mieszkanie”. Dużym minusem jest na pewno cena takiego wynajmu. Niestety dzisiejszy rynek nieruchomości nie ma litości i znalezienie czegoś ładnego i w dobrej cenie jest nie lada wyzwaniem.

Niewielka kawalerka w dobrej lokalizacji, a jednocześnie o wysokim (nie mylić z luksusowym) standardzie to koszt rzędu 1200-2200 złotych (w zależności od miasta). Do tego dochodzą jeszcze opłaty za media, a więc prąd, gaz, często też i wodę.

Do wad wynajmu mieszkania można także zaliczyć możliwość wypowiedzenia umowy w najmniej oczekiwanym momencie i konieczność szukania nowego lokum, co może być bardzo uciążliwe, np. podczas sesji. Poza tym, zamieszkując w kawalerce, możesz też po pewnym czasie zacząć czuć się samotnie. Możesz też mieć problemy z integracją z ludźmi z roku. Oczywiście może tak być, ale nie musi. To wszystko kwestia bardzo indywidualna.

Mieszkanie w akademiku – zalety

Mieszkanie w akademiku to opcja, która wraca do łask. Po wielkim boom na „wynajmę sobie mieszkanie”, studenci coraz częściej wracają do akademików. Dlaczego? Bo te współczesne nie przypominają tych sprzed kilkunastu lat, które znamy z opowieści naszych rodziców.

Przede wszystkim nie straszą od progu i mają o wiele lepszy standard. Niekwestionowaną zaletą akademików jest ich cena. Niezależnie od tego, jaki akademik wybierzesz, na pewno zapłacisz za niego mniej niż za wynajmowaną kawalerkę. Dużą zaletą życia w akademiku jest też możliwość spróbowania tzw. „studenckiego życia”. Poza tym w takim miejscu o wiele łatwiej zawrzeć przyjaźnie, co z kolei może przenieść się na łatwiejsze studiowanie, bo ma się od kogo pożyczyć notatki, skonsultować wykład, omówić to i owo itd.

CZYTAJ TEŻ: Akademik – start w dorosłość >>>

Warto w tym miejscu też dodać, że większość akademików zlokalizowana jest w bliskim sąsiedztwie z uczelnią, co pozwala na obniżenie wydatków na dojazd. A dzielenie pokoju z drugą osobą? Jeśli potraktujesz to jako pomoc w szybszym nawiązywaniu znajomości i antidotum na samotność w nowym miejscu, na pewno będzie to kolejny plus.

Mieszkanie w akademiku oznacza bliskość uczelni

Mieszkanie w akademiku – wady

O ile dla ekstrawertyków akademik wydaje się być opcją idealną, o tyle introwertycy będą mieli spore problemy w odnalezieniu się w nim. Osoby nastawione wyłącznie na zdobywanie wiedzy oraz ceniące ponad wszystko spokój, ład i porządek również nie odnajdą się w takim miejscu, jak akademik. Warunki mieszkalne w większości akademikach (nie wszystkich) są raczej skromne i trzeba mieć to na uwadze. Nie znajdziesz w nich luksusów w postaci prywatnej łazienki czy wielkiego łóżka z materacem o odpowiedniej twardości. Akademiki, przynajmniej większość z nich, mają też swoje zasady dotyczące przyprowadzania gości i ciszy nocnej. Jeżeli w nowym lokum chcesz czuć się jak u siebie w domu, marzy ci się cieplutki, zawsze idealnie posprzątany pokój z wygodnym łóżkiem, samotność oraz niezależność, akademik nie będzie dla ciebie dobrym miejscem.

Mieszkanie czy akademik? Akademiki prywatne łączą zalety obu!

Istnieje jeszcze opcja numer trzy – prywatny akademik. Jest to miejsce łączące standardy i komfort własnego mieszkania z doświadczeniem studenckiego życia.

O ile za granicą tego typu miejsca są czymś na porządku dziennym, o tyle w Polsce funkcjonują od niedawna. Przykładem prywatnego akademika jest BaseCamp w Łodzi. Pokoje do wynajęcia w nim (sprawdź tutaj: http://basecampstudent.com/pl/lokalizacje/polska/lodz-rewolucji/) są wygodne, przestronne, nowocześnie urządzone z myślą o potrzebach przeciętnego młodego człowieka. Co więcej pokoje posiadają osobne łazienki, a niektóre z nich również aneks kuchenny.

I to nie wszystko. Prywatny akademik jak ten BaseCamp w Łodzi to coś na styl nowoczesnego apartamentowca. Na terenie akademika znajduje się wiele dodatkowych udogodnień, z których mogą korzystać wszyscy. Wystarczy tu wymienić chociażby pokoje do cichej nauki, taras na świeżym powietrzu, pralnie, strefę relaksu i siłownię. Ponadto mieszkańcy mają zapewniony dostęp do szybkiego WiFi na terenie całego obiektu.

Dodaj komentarz