29 listopada 2022
czujnik ruchu

Nowoczesne czujniki ruchu mają bardzo szerokie zastosowanie w domu. Dlaczego warto zdecydować się na ich używanie? Zobacz główne zastosowanie i zalety ze stosowania czujników ruchu w domu jednorodzinnym!

Jak działa czujnik ruchu?

Urządzenia jak czujniki ruchu mają na celu wykrywanie ruchu, który znajdzie się w ich zasięgu. Określane są one również detektorami ruchu.

Wykrywanie ruchu przez czujniki ma bardzo szerokie zastosowanie i niesie ze sobą wiele zalet, między innymi pozwala na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa i komfortu w domu jednorodzinnym oraz w jego otoczeniu.

Sposób działania czujników ruchu zależny jest głównie od ich rodzaju, dlatego też warto przyjrzeć się im bliżej. Różne rodzaje czujników mają również tego względu inne przeznaczenie.

Rodzaje czujników ruchu

Do kategorii jak czujniki ruchu zaliczane są przede wszystkim poniższe rodzaje urządzeń:

Czujniki ruchu PIR (Passive Infra Red)

Są to czujniki, które do wykrywania obecności wykorzystują promieniowanie podczerwone. Wykrywają one wtedy źródło ciepła, na przykład wydzielane przez człowieka, zwierzę, ale również poruszający się pojazd. Mają one uniwersalne zastosowanie i mogą być używane zarówno na zewnątrz, jak i w obiektach.

Czujniki ruchu HF (High Frequency)

W tym przypadku czujnik wykorzystuje mechanizm wykrywania za pomocą wysyłanej fali o wysokiej częstotliwości. Takie czujniki dedykowane są głównie do użytku w obiektach, ponieważ na zewnątrz mogą działać nieprawidłowo, na przykład włączać się na skutek ruchu liści, deszczu.

Czujniki ruchu Ultrasonic

Tego rodzaju czujniki wykorzystują ultradźwięki, dlatego też wyróżniają się one bardzo wysoką precyzją działania nawet w przypadku niewielkiego ruchu.

Laserowe czujniki ruchu

Jest to rodzaj czujników wykorzystujących światło lasera. W przypadku, gdy zostanie ono zakłócone, wtedy czujnik informuje o tym, że w jego zasięgu doszło do ruchu. Takie rozwiązanie często używane jest w obiektach i na zewnątrz, na przykład umieszczane jest w miejscach, przez które często się przechodzi – przy schodach, drzwiach, furtkach.

Gdzie można stosować czujniki ruchu?

Obecnie czujniki ruchu są używane w domach jednorodzinnych w wielu miejscach, dlatego też warto przyjrzeć się bliżej ich możliwym zastosowaniom.

Najczęściej czujniki ruchu współpracują z oświetleniem i pozwalają na włączanie go w sytuacji, gdy w zasięgu znajdzie się osoba. Takie czujniki używane są głównie na korytarzach, klatkach chodowych, ale również na gankach, przy furtkach, garażach lub na placach przy budynkach.

Również czujniki ruchu mogą służyć do podniesienia poziomu bezpieczeństwa i mogą one służyć do wykrywania obecności w danym otoczeniu. Wtedy system alarmowy może przekazać informacje o wykrytym ruchu do właściciela budynku albo do odpowiednich służb.

Dodaj komentarz