Drwal, który kojarzy się zazwyczaj z zarośniętym, ponurym, silnym i ogorzałym od słońca samotnikiem z ciężką siekierą w silnej dłoni, należy do najstarszych znanych w dziejach ludzkości zawodów związanych z drewnem. Obecnie posiada do dyspozycji odzież ochronną zapobiegającą częściowo wypadkom lub uszkodzeniom ciała, kask oraz wiele nowoczesnych elektronarzędzi zapewniających bezpieczną, a nawet…wygodną pracę. Zawód drwala, uznawany wciąż za najtrudniejszy, oznacza również stosunkowo wysokie i satysfakcjonujące zarobki.
Wymagania i predyspozycje
Podstawowym zadaniem każdego drwala, pracującego w gospodarce leśnej jest nie tylko pozyskiwanie drewna w różnych klasach wieku poprzez tzw. ścinkę, ale również jego przetwarzanie w użyteczne, stąd też zawód ten wymaga niezwykłej sprawności, siły, odwagi oraz…wyobraźni. Jeden nierozważny, nie do końca przemyślany lub przypadkowy ruch może bowiem stać się przyczyną ogromnej tragedii czy poważnych zniszczeń. W praktyce zawód drwala oznacza bezustanne przebywanie w ruchu, zginanie się, przenoszenie dużych ciężarów i narażanie się na drgania maszyn o wysokiej mocy obrotowej. Każdego dnia drwale na całym świecie zmagają się z niekorzystnymi, trudnymi warunkami atmosferycznymi (ulewami, zmarzniętym śniegiem, palącym słońcem czy wiatrem). Dodatkowo kandydat musi być odporny, na różnorodne niekorzystne warunki, a także silny zarówno fizycznie jak i psychicznie. Głównym narzędziem pracy są natomiast: tradycyjna siekiera, pilarka spalinowa z pilą łańcuchową, zaś w przypadku “prac sanitarnych” również kosy mechaniczne i piły spalinowe z wysięgnikiem (wykaszarki, wycinarki).
Jak zostać drwalem?
Niestety obecnie w Polsce nie istnieje żadna szkoła kształcąca młodych uczniów na drwali. Osoby, które chcą zostać drwalem, muszą przede wszystkim ukończyć specjalny kurs przygotowujący do wykonywania tego dosyć niebezpiecznego zawodu (kurs pilarza – drwala, obsługi pił mechanicznych). Pełnowymiarowe szkolenie, obejmujące zajęcia teoretyczne i praktyczne przygotowuje przyszłego pracownika do bezpiecznej i efektywnej pracy siekierą i pilarką.