4 marca 2024
bezlusterkowiec w dłoni

Żyjemy w czasach, gdy przekaz wizualny jest znacznie ważniejszy niż jakikolwiek inny. Zgodnie ze starym powiedzeniem, jeden obraz wart jest więcej niż tysiące słów. Dlatego, stale rośnie popyt na osoby, które posiadają nie tylko odpowiednie oko do grafiki, ale także potrafią robić odpowiednio przyciągające wzrok zdjęcia. Tylko czy to zajęcie dla każdego?

Mogłoby się wydawać, że wszyscy mamy w pewnym sensie rozwinięte te zmysły. Ostatecznie praktycznie każdy z nas żyje w cyfrowym świecie, nieustannie bombardowany różnego rodzaju graficznymi treściami. A oprócz tego, praktycznie wszyscy mamy smartfony, którego wyposażone są w aparaty fotograficzne niczym nieodbiegające możliwościami technicznymi od aparatów sprzed kilku lat. To dlatego tak wielu osobom wydaje się dzisiaj że mogą zostać profesjonalnymi fotografami. Tylko – no właśnie. Gdzie kończy się amatorskie robienie zdjęć, a gdzie zaczyna się zawodowa fotografia? I czy sam fakt, że zarabiamy z robienia foto, czyni nas fotografami?

Niska jakość współczesnych fotografii

Jeszcze kilka lat temu sprzęt, który robił zdjęcia na naprawdę dobrym poziomie, był zwyczajnie bardzo kosztowny. Teraz, jak już wspominaliśmy, koszty są o wiele niższe. Aby móc cieszyć się względnie dobrej jakości zdjęciami wystarczy smartfon. Dlatego, tak wiele osób robi dziś zdjęcia i publikuje je w internecie. Część z nich robi z tego źródło dochodu. Niestety, często poziom tego typu prac jest po prostu niski.

Pamiętajmy bowiem o jednej, bardzo istotnej, rzeczy. Dobry sprzęt do wykonywania fotografii to zaledwie początek. Robienie ładnych, dobrej jakości fotografii wymaga nie tylko odpowiedniego sprzętu, ale przede wszystkim umiejętności. A ponadto – wyczucia. TO jest coś, co można zdobyć tylko przez zrobienie setek lub nawet tysięcy fotografii. 

Umiejętności

dziewczyna z aparatem fotograficznym

No właśnie – tak jak w każdej branży, tak i w fotografii umiejętności są niezbędne do tego, aby wykonywać swoją pracę dobrze. Dlatego zdecydowanie warto przejść jakiekolwiek kursy, które pozwolą na opanowanie aparatu. Przynajmniej w stopniu podstawowym. Chodzi tu bowiem o to, że nawet jeżeli zrobimy setki tysięcy zdjęć to jeszcze wcale nie oznacza to, że będzie to wykonane dobrze. Owszem, wraz z każdą kolejną fotografią pewnie nasze umiejętności będą rosły, natomiast pamiętać trzeba koniecznie o tym, że przecież przez lata możemy robić coś w sposób błędny.

Tymczasem, idąc na kurs fotograficzny w krótkim czasie opanowujemy najważniejsze rzeczy związane właśnie z wykonywaniem zdjęć. Pod okiem ekspertów od podstaw uczymy się jak robić dobre zdjęcia, czy to produktowe czy to zdjęcia zwierząt czy to jeszcze inne. Bo przecież świat fotografii jest niezmierzenie wielki i prawie każdy znajdzie w nim coś dla siebie!

Czy można żyć z fotografii?

Cóż, dobre pytanie. Czasy, gdy samo posiadanie niezbędnego sprzętu gwarantowało potok zleceń, zdecydowanie należą już do przeszłości. Dziś trzeba naprawdę mieć solidne argumenty w postaci umiejętności, aby móc rzeczywiście wyróżnić się na rynku. Łatwość dostępu do różnego typu szkoleń w zakresie fotografii sprawia, że osób które parają się tą dziedziną jest naprawdę sporo. 

Owszem, można robić zdjęcia i nawet może będą one się jakoś sprzedawać. Tylko że chyba nie do końca o to chodzi. Bo będziemy to powtarzać jak mantrę – rynek fotograficzny w obecnych czasach jest tak pełen różnego typu wykonawców, że trudno tu jakoś się wybić bez konkretnych argumentów. Owszem, teoretycznie możesz zaoferować najniższą w okolicy cenę. Tylko samemu określ czy taka działalność rzeczywiście się opłaca. Bo pamiętaj o jednym – działanie jako freelancer (fotografowie raczej nie mają etatów), to w Polsce zwykle niemałe wydatki, a także niewielka pewność stałości dochodów. Tu nie ma gwarancji, że przez kolejne miesiące coś zarobisz, gdy tylko z jakiegoś powodu zabraknie Ci zleceń.

W czym się specjalizować?

Cóż, jak w przypadku każdego zawodu opierającego się o inspirację, tak i w przypadku fotografii warto zająć się taką dziedziną, którą po prostu lubimy. Albo czujemy. Na nic zda się super sprzęt, jeżeli nie jesteśmy w ogóle zainteresowani robieniem zdjęć produktowych. Albo fotografowaniem zwierząt – fotograf, który nie lubi zwierząt, nie będzie w stanie zrobić im dostatecznie dobrych zdjęć. Proste, choć brutalne.

Jak wszędzie, tak i w zawodowej fotografii są dziedziny które okresowo zdobywają na popularności. Warto to śledzić i ewentualnie próbować specjalizacji w tym zakresie, niemniej jednak szansa że osiągniemy akurat w danej sferze sukces jest zwykle niewielka. No chyba że nagle pokochamy konkretną dziedzinę fotografii lub odkryjemy jakiś swój niebywały talent w konkretnej sferze – wtedy rzeczywiście jest szansa na sukces. W przeciwnym wypadku, nie ma co liczyć. Lepiej skupić się na swoim polu działania i pozostać mu wiernym, zdobywać kolejne szlify oraz cieszyć się nowymi umiejętnościami.

bezlusterkowiec w ręce

Kurs fotografii Warszawa – warto?

Jeśli jesteś pewien, że fotografia jest tym, czym chcesz zajmować się w życiu, to dobrze jest wziąć pod uwagę kurs robienia zdjęć. Na rynku jest wiele ofert, organizatorzy prześcigają się w przygotowaniu oryginalnych zajęć, materiałów, ofert. Kurs fotografii Warszawa to szkolenie zorganizowane przez Akademię Nikona. W tej chwili jest to jedno z lepszych dostępnych dla każdego. Pod okiem doświadczonych fotografów nauczysz się podstaw robienia zdjęć, dobierania obiektywów, dowiesz się jak przygotować się do sesji w plenerze itp. Zapisy organizowane są co jakiś czas, więc nie będzie problemu z terminem.

Więcej szczegółów znajdziesz na tej stronie: https://www.akademianikona.pl/terminarz/lokalizacja/warszawa

Dodaj komentarz