27 lutego 2024

Nowoczesne aparaty cyfrowe wyposażone są obecnie w szereg różnorodnych funkcji i ustawień, które zwykle uruchamiają się automatycznie, umożliwiając wykonanie zdjęcia odpowiedniej jakości. Posiadanie jednak dobrego sprzętu często jednak okazuje się niewystarczające, ponieważ brak wiedzy, umiejętności czy wyobraźni sprawia, że wiele osób popełnia podstawowe błędy.

Niewłaściwe kadrowanie

Zdecydowana większość amatorów fotografowania skupia się przede wszystkim na stawianiu konkretnej osoby na środku kadru. W efekcie staje się ona głównym i najważniejszym bohaterem zdjęcia, przysłaniając interesujące tło czy obiekt, a wszystkie zdjęcia są do siebie podobne i…nudne. Przy kadrowaniu fotograf powinien ustawić się w taki sposób, aby postać znalazła się w jednym z rogów.

Bałagan w tle

Każde zdjęcie musi mieć swój przemyślany temat, który powinien być jasny i czytelny dla odbiorcy, dlatego szczególną uwagę należy zwrócić na otoczenie. Niestety bardzo często na amatorskich fotografiach pojawiają się obiekty i elementy, odwracające uwagę od głównego tematu, np. przejeżdżający samochód, przypadkowa osoba, tłum turystów, rozrzucone śmieci czy cudza noga. Czasami wystarczy, że fotograf delikatnie przesunie się w bok lub po prostu zmieni sposób kadrowania, dzięki czemu uzyska satysfakcjonujący efekt.

Zdjęcia pod słońce

Jednym z najczęściej popełnianych błędów przez niedoświadczonych, początkujących fotografów jest wykonywanie zdjęć pod światło bez wykorzystania odpowiednich funkcji w aparacie takich, jak chociażby osłona przeciwsłoneczna, która ogranicza wpadanie światła bezpośrednio na matrycę. Jeżeli osłona przeciwsłoneczna nie zostanie zastosowana, zdjęcie będzie pozbawione kontrastu i ostrości. Osoby, rozpoczynające przygodę z fotografowaniem, powinny przestrzegać starej, sprawdzonej zasady, aby słońce zawsze znajdowało się z tyłu lub po bokach.

Zakończenie: Fotografowanie nowoczesnym aparatem cyfrowym, wyposażonym w szereg różnorodnych funkcji, jest nie tylko proste, przyjemne i wygodne, ale przede wszystkim daje nieograniczone możliwości eksperymentowania. Potrzebne są jeszcze odpowiednie umiejętności, wiedza w dziedzinie jak robić dobre zdjęcia, intuicja oraz…wyobraźnia.

Dodaj komentarz