27 lutego 2024

Magnez należy do grupy drogocennych pierwiastków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania poszczególnych narządów i organów ludzkiego organizmu. Pozytywnie wpływa na procesy krzepnięcia krwi, wspomaga układ odpornościowy i sercowo – naczyniowy, poprawia trawienie, uczestniczy w przemianach węglowodanów, białek i tłuszczy reguluje napięcie mięśni, W połączeniu z wapniem i witaminą D stanowi natomiast podstawowy i najważniejszy budulec kości i zębów.

Przyczyny niedoboru magnezu

Każdego roku wzrasta niestety liczba osób zmagających się z niedoborem magnezu (tzw. hipomagnezemia), który wiąże się nierozerwalnie ze jedzeniem wysoko przetworzonej, niezdrowej żywności czy życiem w bezustannym pośpiechu i długotrwałym stresie. Przyczyną obniżonego poziomu tego drogocennego pierwiastka w organizmie współczesnego człowieka, jest również stosowanie nawozów sztucznych, przyjmowanie leków zmniejszających wchłanianie magnezu lub zwiększających jego wydalanie oraz wiele innych czynników.

Brak magnezu objawy

Braki magnezu objawy mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, prowadząc w efekcie do takich chorób jak osteoporoza, choroby układu krążenia i nadciśnienie. Do najbardziej charakterystycznych objawów niedoboru magnezu należą: wahania nastroju, nadpobudliwość nerwowa, zawroty głowy i omdlenia, bóle głowy, skurcze i drżenie mięśni, mrowienie, problemy z koncentracją, zmęczenie (szczególnie w czasie wysiłku fizycznego) trudności z oddychaniem, zaburzenia widzenia.

Źródła magnezu

Niedobory magnezu można uzupełniać, stosując przede wszystkim odpowiednio zbilansowaną, racjonalną dietę. Cennym źródłem pierwiastka są między innymi takie produkty jak: kakao, kasza gryczana, gorzka czekolada, płatki owsiane, nasiona roślin strączkowych, ciemne pieczywo, orzechy laskowe, migdały, ryby, szpinak, jarmuż, a także wysoko zmineralizowane wody. Niedobór magnezu można również uzupełnić ogólnodostępnymi suplementami diety, które powinny zawierać jego łatwo przyswajalną formę. Pierwiastek należy przyjmować natomiast z witaminą B6, dzięki czemu będzie się wchłaniał i magazynował w organizmie.

 

Suplementację magnezu powinny stosować przede wszystkim osoby, które piją w dużej ilości mocną kawę oraz aktywne fizycznie.

 

Dodaj komentarz